Knjiga: Noel Murray i Emily St. James — Lost: Back to the Island
A sada nešto potpuno drugačije.
Za nešto više od tjedan dana jedna od najpopularnijih serija dvijetisućitih slavi svoj 20. rođendan. Sasvim slučajno i ovaj portal ovoga rujna slavi svoj 15. rođendan i ako nas pratite od početka znate koliko nam je ova serija značila i koliko nam još uvijek znači. Za vrijeme emitiranja serije napisali smo stotine i stotine kartica teksta o Lostu, za posljednju sezonu čak smo imali i epizodne recenzije koje još uvijek možete pronaći i koje su, ako ništa drugo, indikativne koliko smo voljeli ovu seriju.
Ranije ove godine Noel Murray i Emily St. James su najavili objavljivanje knjige Lost: Back to the Island: The Complete Critical Companion to The Classic TV Series i mi smo se pronašli među šačicom odabranika koji su je imali prilike pročitati prije njene službene objave. Ovom prilikom želimo zahvaliti Noelu, Emily i Andrewu iz izdavačke kuće Abrams Books koji su nam ustupili primjerak.
Za sve one s kojima smo gledali seriju.
Iz današnje perspektive teško je uopće objasniti kakav je kulturni utjecaj imao Lost. Gledatelji danas naviknuti na Netflixove predvikendne istovare teško mogu shvatiti koliko je zanimljivo bilo gledati priču koja se stvarala iz tjedna u tjedan na malim ekranima i koja je nakon svake epizode punila razno-razne message boardove diskusijama o svim mogućim sitnicama. Od AV Cluba do TWOP-a, od useneta do Fuselagea. Sve smo čitali, posvuda smo ostavljali komentare. Od “Guys, where are we?” do “Not Penny’s boat”, svaki detalj smo znali, o naslovu svake epizode diskutirali prije njenog emitiranja. Od Cuselofovog podcasta svake srijede do seciranja promotivnih fotografija za epizode dva tjedna unaprijed.
Knjiga je strukturalno podijeljena na šest sezona serija. Svaka sezona ima duže ili kraće eseje o svim epizodama, a Emily i Noel naizmjence opisuju događaje unutar pojedinih epizoda. Eseji su ponekad razgovor između autorskog dvojca, ali češće svatko ima svoju epizodu o kojoj piše potpuno nove misli iz perspektive godinama udaljene od premijere. Emily i Noel su svoj zanat ispekli na AV Clubu na kojem su pisali recenzije epizoda iste večeri kada su epizode imale svoju premijeru na ABC-ju. Važno je napomenuti i kako sama knjiga nije homogena smjesa veličanja svega što je serija napravila, već ponekad i vrlo kritičko prozivanje Lindelofa, Cusea i ostalih što se moglo i trebalo bolje učiniti. Od Kate Austen do neuspjeha mašte i promašaja s likovima koji nisu trebali bili šablonizirani. Nakon svake sezone Emily ili Noel pišu eseje o raznim temama važnim za shvaćanje vremenskog konteksta u kojem se serija emitirala i analiziraju gdje je serija uspjela, a gdje se moglo i bolje učiniti.
Back to the Island vješto kontekstualizira seriju; od njenog nastanka, prvog Comic-Cona, pilota koji je ljeto prije premijere procurio na internet, marketinške kampanje, nenadanog uspjeha i zajedničke odluke o završetku usred emitiranja treće sezone. Fascinantan je ovo pogled u prošlost, ali i zamršenost posla stvaranja tjedne televizijske serije. Fanovima će osmijeh izvući stvari o kojima možda već znaju i previše, ali dovoljno je ovdje ranije nepoznatog materijala koji je zadivljujuće čitati.
Lost: Back to the Island je zanimljivo štivo svima koji su gledali seriju, koji će reprizirati epizode o kojima onda mogu pričitati i analize, ali knjiga je stvorena tako da se može listati i bez predznanja o seriji. Spojleri su minimalni, jasno označeni, a čitava jedna analiza je posvećena samoj teoriji spojlera kao takvih. Emily i Noel su napisali sjajnu knjigu, punu raznih referenci, citata, ideja, svojih i tuđih interpretacija i raznih drugih istraživanja zašto je Lost i dalje u mislima brojnih fanova diljem svijeta. Sretan 20. rođendan.
Diiiivnii obožavani Lost