Recenzija: Wayward Pines — Shyamalanova adaptacija utopila se u moru imitatora – serijala.com
Trenutno čitaš
Recenzija: Wayward Pines — Shyamalanova adaptacija utopila se u moru imitatora

Recenzija: Wayward Pines — Shyamalanova adaptacija utopila se u moru imitatora

Wayward Pines je svoj život započeo prije više od dvije godine, što je sasvim dovoljno vremena da konačan proizvod nema nikakvog opravdanja. S druge strane, M. Night Shyamalan već godinama nije u dobrim odnosima sa svojim gledateljstvom, a bome ni kritičarima. Pored dva manje poznata filma s početka karijere, Shyamalan je popularnost stekao s The Sixth Sense i autoru ovog teksta jednim od najboljih filmova dvijetisućitih, Unbreakable. Potpuno je suludo gledajući danas da je isti autor napravio i najbolju studiju o propasti jedne karijere, The Happening i vrlo vjerojatno najgoru adaptaciju jedne stvari u drugu, The Last Airbender.

No, odron Shyamalanove karijere vrlo je dobro dokumentiran u vlastitim radovima, pa je zapravo i suvišno o tome više i pisati, a da ne zvuči kao natrpavanje dreka na hrpu. Fox je imao dovoljno povjerenja da mu ponudi proizvodnju još jedne adaptacije, ovaj put u internacionalnoj koprodukciji vrlo dobrih književnih trilera Blakea Crouchea. Igrom slučaja Croucheve knjige sam pročitao i bio sam zapravo vrlo uzbuđen što će ih netko adaptirati. Nije me čak ni smetalo što se Shyamalan uhvatio toga kao Kolinda umjetnih trepavica, jer baš kao i gledanje izvanredne konferencije s Pantovčaka i gledanje novijih Shyamalanovih pizdarija budi određene osjećaje u meni.

wayward3

Blake Crouch je svoje knjige napisao inspiriran Twin Peaksom, nešto što se nije ni trudio sakriti, a nadao sam se i sličnom prijenosu na televiziji. Nažalost, Wayward Pines ne donosi niti dijelić atmosfere koja je bila kamen temeljac Lynchevoj seriji i teško se oteti dojmu kako je sve skupa vrlo usiljeno i nedorečeno. Iako se serija može ponositi vrlo dobrom glumačkom postavom, dizajnom, produkcijom i režijom, ono što nedostaje ne može se nažalost ostvariti s tehničkog aspekta stvaranja televizijske serije. Zapravo možda i može, ali to je onda stvar scenarističke sobe.

Pines je sa stajališta atmosfere bliže zaboravljenom Happy Townu nego onome čemu stremi, Twin Peaksu. Zbilja je nevjerojatno kako u dvadeset i pet godina nitko nije uspio dočarati ton i nijanse koje su Lynch i Frost ugradili u DNA svoje serije. Tek je ovogodišnji Fortitude jedan od boljih primjera kako posuđivati od Twin Peaksa. Glupo je i uspoređivati, ali budući da se nekakav krug krađe ili inspiracije zatvorio dolaskom Pinesa na televiziju, ne treba se ni truditi obraniti se od toga.

Wayward Pines je priča o agentu tajne službe Ethanu Burkeu (Matt Dillon) koji je stigao u istoimeni gradić u Idahu, kako bi pronašao dvoje nestalih saveznih agenata. No, prije nego je stigao, Ethan i njegov partner doživjeli su prometnu nesreću i Ethan se budi u šumi nedaleko gradića. Umjesto odgovora, Ethanova istraga pretvara se u sve više pitanja. U Wayward Pinesu stvari nisu kako se na prvi pogled čine, a on se polako mora suočiti sa zastrašujućom realnosti da možda nikada neće izaći iz Pinesa živ.

wayward2

Bez otkrivanja daljnje priče i pojedinosti iz prve dvije epizode, Pines nam gomila svoju čudnost kao susjed koji snijeg ispred svojeg ulaza lopatom trpa pred vaš iz čiste obijesti, bez objašnjenja, u nadi da ćete shvatiti o čemu se ovdje zapravo radi kao da čitate tuđe misli. I dok to sasvim solidno funkcionira u knjizi jer lijepo možete pratiti unutarnje razmišljanja i monologe svog glavnog junaka, na televiziji to izgleda više kao nasumična kolekcija scena koju se netko trudio zaljepiti UHU ljepilom u tubi oblika sove.

Neizvjesnost i jezu koju serija donosi teško je shvatiti ozbiljno baš zbog drvenosti događaja i ovdje opet dolazimo do krivo pogođenog tempiranja, odnosno atmosfere. Stvari se dosta brzo odvijaju u Wayward Pinesu, ali bez obzira na to Pines je zapravo prilično dosadan. Likovi su lutkice kojima se povlače konci, a nagomilavanje bizarnosti nakon nekog vremena postaje zamorno. Dosta će ovisiti o konačnom otkrivenju, ali teško je zamisliti da će mnogi do tada ostati i pratiti.

Za mene je Pines propuštena prilika kojoj vjerojatno neću dati više vremena nego što jesam, i dok sam osobno razočaran jer adaptacija nije zaslužila ovakav tretman, nisam previše ni ljut zbog toga. Pines će pronaći svoje gledatelje koji će se moliti ispred njene crkve, a ovima drugima preporučit ću ponovno gledanje Twin Peaksa. Ipak ćemo kroz godinu dana gledati nove nastavke i treba se pripremiti.

6 10 1
6

Žanr: Triler, misterija

Autor: Chad Hodge

Mreža: FOX

Glume: Matt Dillon, Carla Gugino, Toby Jones, Juliette Lewis, Melissa Leo, Terrence Howard

Datum premijere: 14. svibnja 2015.

Dvije epizode pogledane su za recenziju

36 komentara
  • Inače su mi suvišni komentari da neka serija “ne nudi ništa novo” ili “nije originalna”.
    Mad Max: Fury Road zapravo ne nudi ništa novo što nije viđeno ili u prvoj trilogiji, ili u nekom drugom akcijskom filmu. Važnije pitanje od “jesmo li ovo već vidjeli” je kako je napravljeno. Fury road je odlicno napravljen.

    E, sad. Wayward Pines meni ne djeluje ni po čemu pretjerano različit od hrpe ostalih sličnih serija u posljednje vrijeme. Happy Town, Persons Unknown, Under the Dome i ostale slične. S time da je Pines zapravo dosta bolji – ovi ostali su bili manje-više samo trpanje misterije i twistova, dok ovaj čak ima likova u tragovima. Iako opet (meni) nezanimljiv i anemičan.

  • Meni je osobno serija jako zanimljiva. Mislim, ne mogu ga uspoređivati s Twin Peaksom jer je to ipak bilo prije 25 godina, ali oboje imaju svoje kvalitete. Wayward Pines mi je, bas zbog te neke bizarnosti i misterije, zanimljiv. Krešo je spomenuo Under the Dome kao sličnu seriju, koju ću recimo sad gledati na ljeto u 3. sezoni iako je već postala sranje odavno, ali me zanima priča oko kupole (a previše sam lijen sam da čitam knjigu)…

    Volim takvu mračnu atmosferu pomiješanu s dobro produkcijom i glumom. Primjetio sam da je problem kod većine ljudi što se tiče adaptacija, prevelika očekivanja. Gotham se nije baš proslavio jer su svi očekivali nešto slično Batman filmovima što nikako neće dobiti, The Strain je razočarao neke zbog odlične knjige, a isto je i sa Under the Dome. Tako je i Wayward Pines neke razočarao zbog prevelikih očekivanja i povezanosti s Twin Peaksom. Ako ništa ne očekujemo, nećemo biti ni razočarani…

    • Mislim da je Gotham grozan svejedno. Ja sam iskreno odustao nakon… četvrte epizode? Imao sam osjećaj da ni sami nisu znali što serija želi biti. U jednom trenutku ozbilja drama, u drugom tip s balonima ubija ljude.

      Ne želim biti ona osoba koja se iz kuta dere “knjiga je bolja!”, ali isto tako ne mogu ni odvojiti doživljaj jednog od drugog. Budući da je televizijsko ljeto i nema neke velike konkurencije – ok je serija. Valjda. Osrednje.

    • U potpunosti se slažem sa izjavom o očekivanjima…Seriji treba dati priliku i vidjeti u kojem će se smjeru razvijati. Inače po meni recenzija na početne epizode je dosta upitna jer malo se tu još može znati da bi donijeli svoj sud…

  • Mislim da je Wayward Pines baš zabavna serija, i s nestrpljenjem iščekujem novu epizodu.
    Atmosfera je baš taman, dovoljno mračna za jednu misteriju. Nisi spomenuo sjajne Terrence Howarda i Melissu Leo. Baš su creepy u svakoj sceni u kojoj se pojave. Svaki lik je super interesantan, a Ethan i Beverly su odličan par. Ima nekih baš glupavih scena, ali ok, dovoljno za sada kad završaju sve serije.
    Po meni 7.5/10

  • Moram se uključiti i reći – autor je upravo našao prave riječi. Autor je našao baš prave riječi. Čak su i usporedbe pogođene. Serija je kao potencijal.. ali djeluje kao … parodija. Sve je iskarikirano, nezgrapno, drveno. Svako malo – ma daj šta je ovo – what a fuck. Kao što postoje serije koje su suptilne – ova je upravo suprotnost od toga. Još onaj hrapavi glas od matta dillana… komedija. Loša parodija. Inače ne bi bila loša. Nekad kultna julliete lewis je jedino dobro u seriji.
    E sad, ako je serija svjesno rađena za mlađu i manje zahtjevnu klijentele, onda je to ok. I to poštujem. Ali bojim se d aje ovo drugo – da je to samo još jedan fulan projekt nekad daaaavno cijenjenog redatelja.
    spoil: šok smrt jednog od glavnioh glumaca već u drugoj epizodi. Jedino što me zanima jer to stvarno to…???

  • Pročitao sam knjige još prije nekoliko godina i iskreno ne pamtim ih baš po ne znam kakvoj kvaliteti. Da ne spoilam ništa, prva je čisti setup i onda kakvo-takvo razjašnjenje (koje nema pretjerano logičnog smisla), a druge dvije onda pokušavaju nastaviti priču sa još nevjerojatnijim razvojem događaja. Likovi su strogo u službi priče i rade krajnje idiotske poteze tek toliko da se priča ne bi urušila sama u sebe, nitko se ne ponaša logično i sve skupa je dosta trashy i traljavo (iako ne i nečitljivo za one koji vole lakša štiva).

    TV adaptaciju još nisam gledao, ali s obzirom na predložak nisam ni siguran koliko ona može biti uspješna bez nekakvih žešćih preinaka. Čak štoviše, manjkavosti knjige će biti još puno izraženije u ekraniziranoj formi i ja jednostavno ne vidim hordu fanova koji su iznenađeni i oduševljeni raspletom, prije da će većina njih uz gunđanje isključiti TV.

    A usporedbe sa Twin Peaksom su izlišne. Ovo je slično Twin Peaksu koliko je CSI sličan The Wire.

    • Pa zadnja je izašla prije manje od godinu dana. Vrlo su jednostavno pisane i zanimljive, odlično, potpuno suludo, ljetno štivo. TV adaptaciju slobodno preskoči… iako me užasno zanima da li će sve pizdarije uspjeti prikazati na TV-u.

  • danas završio i zadnju epizodu serijala..ok..ništa posebo ali preporučujem seriju..u nedostatku dobrih serija može proci..recenzija užasna..tipicno za napuhanog Darija ( inace lik sve znam ..sve sam pogledao a piskim jos u gace filmski..,copy-paste radnja ako zelite dokaz mozeako vam je ovo recezent onda stvarno…citiram njegovu profesionalnu razinu:Za mene je Pines propuštena prilika kojoj vjerojatno neću dati više vremena nego što jesam, i dok sam osobno razočaran jer adaptacija nije zaslužila ovakav tretman, nisam previše ni ljut zbog toga. Pines će pronaći svoje gledatelje koji će se moliti ispred njene crkve, a ovima drugima preporučit ću ponovno gledanje Twin Peaksa. Ipak ćemo kroz godinu dana gledati nove nastavke i treba se pripremiti. Uzas i dalje vjerujem da kreteni poput Darija nemaju istinskog prostora u nasim medijima da patetikom nezrelosti popljuvaju nesto sto moze prijeci…Uzasan clanak..ej stvarno ne zelim biti zao prorok ali ovo je razina 0.Iskreno ne volim napuhanog Darija ali pokusavam biti objektivan KAKAV je OVO CLANAK?

      • inace..pogledao prvu epizodu nove serije koja se zove Aquarius..cini se zanimljivom ,bilo ni dobro predstaviti je…naravno ne mislim da Dario napiše nešto o njoj..jer onda (ja napuhan i sve znam..kopiram stvari sa americkih portala…ode..u nedogled) preporucujem novu seriju svakako

  • Nitko ne spominje ključni faktor koji je obilježio svaku iole vrijedniju seriju a to je glazbena pozadina. Baš taj faktor je T.Peaks lansirao u vrh vrhova filmske produkcije.

    • samo što je u twin peaksu išla jedna te ista melodija u pozadini kroz trideset epizoda…malo naporno

  • Dobra, solidna, čini mi se da pokušava biti nešto tipa Fargo…ukoliko imate problem s deficitom serija, kao ja- preporučujem.

  • Jucer pogledao prvih 8 komada i dok bih se djelomicno slozio sa recenzijom nakon prve dvije ili tri epizode i konacnici je to bitno bolje.

  • upravo, sa zadovoljstvom, završio s desetom epizodom; nitko ništa negovori, da li je to kraj, dali je plan da će to bit mini serija, jel ako je – onda svaka čast. tako je trebalo bit sa under the dome, jer takvi su bili i tommyknockersi, the stand, langoliers, storm of the century i, naravno, miniserija mog djetinstva – IT. ima ih mnogo više samo mi nepadaju na pamet, al uglavnom miniserije su zakon, rijetko se snimaju, zadnje dobro što sam gledao su bile spielbergove i bile su naravno, zakon.danas se sve nešto razvlači, sve neko muženje krava do zadnje kapi, popunjavanje vremena sa problemima sporednih likova koji nemaju veze sa glavnom pričom, pa onda plakanje za istima, onda, odjednom, bum, akcija prerezana po pola sa cliffhangerom, i tako neki slični kalupi na sličnu varijaciju..neznam..
    wayward je malo drugačiji, likovi za koje sam mislio da će bit glavni (t. howard, j. lewis) su otišli neočekivano brzo, prvih par epizoda sam doživio kao kad sam gledao prvih par epizoda losta, nisam imao pojma šta e događa i sviđa mi se; čak kad je lik otišao sa druge strane ograde, još uvijek sam nekako sumnjao da je to to, možda je stvarno neko ispiranje mozga u igri, neki vojni eksperiment il šta ja znam…
    wayward pines nije jako spektakularan al je kul za pogledat.
    i zašto se uspoređuje sve sa twin peaksom koda je to bitno, koga još zanima twin peaks, tko još želi slušat kako moj deda priča kako je bilo radit u njemačkoj prije 50 godina wtf
    i kako se može uspoređivat knjiga sa serijom ili filmom, to se neradi, naravno da će knjiga uvijek bit bolja wtf

  • Koliko god mi je serija bila zanimljiva, uključujući misteriju u prve četiri epizode i otkrivanje u petoj pa nadalje, ovo finale je ostavilo puno pitanja otvorenim. Ubili su još glavnih likova te se nakon obećanja da će surađivati vratili sve na staro. Još kad uzmemo u obzir da su u flashforwardu prikazali samo sudbinu dvoje likova, ostaje pitanje što se dogodilo sa ostalima. Jesu li ubijeni? Jesu li protjerani? Žive li i dalje u strahu WP-a? Za mene je počelo super jer pušim takve neke misterije, pogotovo sa SF ili fantasy elementima.
    Kako god, razočarali su me sa finalom jer se ništa nije promijenilo, nema sretnih završetaka, a možda je tako završila i knjiga, ali nju nisam čitao.

  • Meni je serijal čista desetka. Pogledala sam prvu sezonu i prvu epizodu druge.
    Nema veze s twin peaksom, ima senzacionalnost Matrixa, atmosferu Rosemarryne bebe, ali osnova je Orwell.
    Nisam nikad prije pogledala pravu orvelovsku seriju ili film, tako da ju smatram biserom u morima filmografije.
    Baš vau!
    Sve pogođeno.
    Prva epizoda drugog serijala je naporna i mučna, toliko da sam se privremeno zaustavila na njoj. E to je pravi Orwel, kad ti je neugodno ići dalje (s gledanjem serije u ovom slučaju).
    Elementi koje autor recenzije smatra manama, ja smatram vrlinama serije.
    Jasno mi je da je snaga u samoj radnji, za što je zaslužan autor knjiga, ali serijal je izvrstan.

  • Ah da… ipak ima jos orwelovskih uradaka.
    Npr. film Dogville. (Ako se to može nazvati filmom.) Također čista desetka s moje strane, a nema sf elemenata.
    Ima takvih primjera još, ali ovaj je najbolji.
    Serija mi je iste kvalitete.
    Naravno nije sve za svakoga, nekome se nešto svidi, a nešto slično uopće ne, ali to je moj osobni dojam.

Odgovori

Serijala je online magazin posvećen aktualnim i popularnim televizijskim serijama, kritici i novostima.

© 2009-2023 Serijala.com, sva prava pridržana

ISSN 2459-5861