Recenzija: Utopia — Bizarna i odlična teorija urote – serijala.com
Trenutno čitaš
Recenzija: Utopia — Bizarna i odlična teorija urote

Recenzija: Utopia — Bizarna i odlična teorija urote

Ne znam za vas, ali dosta je vremena prošlo otkad sam pogledao neku dobru seriju koja u središtu radnje ima misteriju i iz epizode u epizodu ju nadograđuje i drži gledatelja u stalnoj napetosti. Dobrih serija sa zapletom i zagonetkama koje ne vrijeđaju zdrav razum i dobar ukus je oduvijek bilo, od Twin Peaksa do Losta, ali prokleto dugo je trebalo da se pojavi pilot koji u nepunih sat vremena radnje predstavi toliki broj zanimljivih likova i toliki broj potencijalnih smjerova u kojima radnja može krenuti.

A nije da je sličnih pokušaja nedostajalo. Lost računam kao kategoriju za sebe i ne uvrštavam ga u ovu usporedbu, ali sjetimo se samo pokušaja stvaranja napete tv misterije u zadnjih par godina, od nesretnog V-a preko, u najbolju ruku mediokritetskog FlashForwarda, pa do groznog The Eventa i iznimke koja je potvrdila pravilo – sjajnog Rubicona, nažalost ugašenog nakon prve sezone. Ovih dana na britanskom Channelu 4 kreće Utopia, koja bi mogla upravo ono što fali – i meni, a vjerujem i vama.

utopia

Za one koji su manje upoznati sa britanskim programom, Ch4 ili Channel 4 je najmlađa britanska javna tv postaja, svojevrsni mlađi brat BBC-a Three i kao takav daje šansu i puno kreativne slobode mlađim i neprovjerenim autorima za stvaranje kvalitetnog TV sadržaja. Zajedno sa sestrinskim kabelskim kanalom E4, njihove serije uključiju svima omiljene Misfitse, odličnu i bizarnu antologijsku seriju Black Mirror, sada već legendarne Shameless i Skins

Utopia je 50-minutna britanska dramska serija koja u središtu zbivanja ima istoimeni strip iz 1985. godine, oko kojeg se prepliću brojni geekovski mitovi. Autor stripa je preminuo u umobolnici pod nerazjašnjenim okolnostima, a postoje teorije kako radnja stripa predviđa neke poprilično dramatične buduće događaje te kako postoji mitski drugi dio koji skriva odgovore na mnoga neodgovorena pitanja.

Nakon fantastične uvodne scene u trgovini stripova, upoznajemo par glavnih negativaca. Pilot ne govori mnogo o njihovoj pozadini – zna se da pripadaju tajanstvenoj organizaciji “The Network” – ali zato njihove radnje i karakter govore puno. Iako sumnjam da ste za njih čuli, spomenut ću odlične glumce Paula Readyja i Neil Maskel (sjajan u triler hororu Kill List) u ulogama Leeja i Arbyja, neobičnog dueta nemilosrdnih ubojica koji su u potrazi za misterioznom Jessicom Hyde (Fiona O’Shaughnessy) i ne prezaju ni pred čim da dođu do nje.

Utopia_manuscript

“Where is Jessica Hyde?” je pitanje postavljeno barem pet puta u prvoj epizodi, a niti jedan od likova kojima je postavljeno pitanje u prvoj epizodi (kao ni gledatelj) nema pojma tko je Jessica. Osim što služi kao odličan element za stvaranje nelagodne atmosfere u seriji (svaki put nakon toga pitanja netko bude ili brutalno mučen ili ubijen), također podjeća na legendarno pitanje “Who killed Laura Palmer?” iz Twin Peaksa.

Kinematografija serije je sjajna, odavno na TV-u nisam vidio tako lijepe i čiste kadrove uz fantastično poigravanje bojama. Od odjeće i boje odijela samih ubojica, do pejsaža cijelog svijeta u kojem se radnja serije odvija – pretpostavlja se da je Engleska iz sadašnjosti ili bliske budućnosti u pitanju, ali se ne precizira – i neobičnim promjenama kutova kamere.

Radnja koju pratimo usredotočena je na internetski forum, točnije na skupinu likova koji se u tom trenutku nalaze na forumu, na kojem je prvo izdanje “Utopie” glavna tema. Misteriozni Bejan tvrdi da posjeduje jedini primjerak drugog broja Utopie te poziva ostale najprije u svoju kuću, pa onda u pub da im pokaže strip.

Nathan Stewart-Jarrett napustio je Misfitse (Curtis) u nedavno završenoj zadnjoj sezoni, a ovdje glumi IT stručnjaka kojem se strip sviđa čisto radi estetike i samog kulta, više nego radi samih teorija zavjere. Becky (Alexandra Roach) je mlada znanstvenica koja proučava virus koji joj je ubio oca i osim geekovskih, njezini motivi su dublji, znanstveni i osobni. Wilson Wilson je na prvi pogled čisti klišej paraniočnog teoretičara zavjere, osoba koja ima svoje malo nuklearno sklonište, ne postoji ni u jednoj bazi podataka, na internet se spaja preko milijun servera i na sve načine prikriva tragove svoga prisutstva. Posljednji forumaš koji će im promijeniti živote je Grant (Oliver Woollford). Dok se online predstavlja kao bogati trgovac koji ima djevojku manekenku i vozi Porsche, zapravo je problematični klinac od 11 godina koji živi u malom stanu u jednom od onih silnih britanskih zgradurina za siromašne (prospects). Kad kažem problematični, uopće ne pretjerujem. Mali Oliver se dobro nosi sa ulogom i postiže cilj prikazati Granta kao dijete rastrgano između kućnih problema, početaka puberteta i umjetničkog senzibiliteta i ljubavi prema stripu koji gaji.

curtis

Paralelno s osnovnim rukavcem radnje pratimo i smušenog i submisivnog premijerovog tajnika Michaela Dugdalea (Paul Higgins), koji je napravio dijete izvjesnoj ruskoj prostitutki, zbog čega ga tajanstveni neznanci drže u šaci i traže od njega da izvrši misiju koju su mu zadali. Što se misije tiče, podrobnije objašnjavanje uništilo bi gledanje serije tako da ću se suzdržati od daljnjih opisa slijeda događaja.

Glavi autor i showrunner serije je Dennis Kelly, koautor izvrsne, premda pomalo potcijenjene BBC-jeve komedije Pulling (najiskrenije preporučujem), koji je svoj istančani smisao za humor i ironiju uspješno prenio i u ozbiljni svemir utopije.

Utopia je krenula sjajno i kritika je iznimno naklonjena seriji. Ako kraj prve sezone nakon britanski kratkih šest epizoda bude zadovoljavajući kao njen početak, siguran sam da pred sobom imamo odlično televizijsko iskustvo. Temelj je postavljen, pilot je uistinu intrigantan, na autorima je da kvalitetno razviju scenarij. Držim im palčeve i s nestrpljenjem očekujem naredne epizode – a nadam se i iduću sezonu, ako je bude.

http://www.youtube.com/watch?v=drh2HiEAj3c

8.5 10 1
8.5

Žanr: Drama, misterija

Autor: Dennis Kelly

Mreža: Channel 4

Glume: Alexandra Roach, Nathan Stewart-Jarrett, Paul Higgins, Fiona O'Shaughnessy, Adeel Akhtar, Oliver Woollford

Datum premijere: 15. siječnja 2013.

17 komentara
        • Može screenshot, molim te? (mozes uploadati sliku ovdje direktno, ikonica dolje lijevo)

          Testirano je u svim browserima, nisam imao problema, pa ne mogu bas na pamet. U header sam dodao bas danas nakon Duffyjevog komentara.

          Edit: mozda cak mogu na pamet. Ispravio potencijalnu gresku za koju su (neki) browseri ocito dovoljno pametni da idignoriraju. Javi je li ok.

    • Pilotu nisam nasao konkretnu zamjerku, gobra gluma, dobra rezija, zanimljiv scenarij itd..Sto ce dalje biti stvarno ne znam ali imam povjerenja u ekipu koja radi na seriji.

  • Slazem se sa recenzijom, serija mi se jako sviđa. Druga je epizoda u rangu s prvom tako da bi ova serija stvarno mogla biti nesto jako zanimljivo. Jako mi se svida stil serije od poigravanja jarkim bojama do izvrsne muzicke podloge (minimalisticka elektronika?).

  • Nakon odgledanih 5 izašlih epizoda moram reći: stvarno super serija. Neil Maskel kao Arby je odličan, iako u glumačkoj ekipi stvarno nema slabih karika. Scenarij je isto top-notch. Baš me zanima što će se izdogađati u posljednjoj epizodi i kakve cliffhangere nam autor sprema.

  • Prvi utisak je bio – WOW, ali… Nakon prve dve epizode sam se ponadao da ce ovo biti ONO shto se odavno cheka, ali onda je sve splasnulo, jer scenario je otvarao mnogo mogucnosti i razvoj stvari ka daleko kompleksnijim zapletima, ali ipak sve je zavrsilo nekim rutinskim putem. Mnogo je tu nedorecenih stvari, ali ipak, suma sumarum, ovo je odlichna serija koja u sezoni 2 moze narasti josh. Thumbs up!

  • koji si ti kreten ovu seriju uspoređuješ sa izgubljenima? sa tim smečem? to sve govori koliko se razumiješ u serije, ko marica u krivi kurac.

Odgovori

Serijala je online magazin posvećen aktualnim i popularnim televizijskim serijama, kritici i novostima.

© 2009-2023 Serijala.com, sva prava pridržana

ISSN 2459-5861