Dosad, prateći Serijalu, vjerojatno ste primjetili da smo izuzetno blagonakloni prema AMC-jevim serijama. Ako niste, recimo samo da smo krajem godine među finalnih deset (12, zapravo) serija imali tri njihove (od ukupno četiri), od toga dvije na prva dva mjesta. Mreža koja nas je navukla na oglašivače 60-ih, dilere metamfetamina, špijune i obavještajce te zombije, ovog se puta bavi puno konvencionalnijim i familijarnijim žanrom – kriminalistikom. Ali, baš poput Mad Mena, Breaking Bada, Rubicona i The Walking Deada, žanru pristupa na netipičan i intrigantan način.
Serija je bazirana na danskoj mini-seriji Forbrydelsen (gesundheit), o ubojstvu mlade djevojke (Rosie Larsen) te policijskoj istrazi koja slijedi. Naravno, elementi priče te sam rasplet promijenjeni su, pa nema svrhe u znatiželjnom guglanju u potrazi za informacijama o pravom ubojici. I za razliku od tone tipičnih kriminalističkih serija, priča i slučaj razvijaju se kroz čitavu sezonu, što će sigurno pridonijeti zanimljvosti i uvjerljivosti, no daljnje će epizode pokazati koliko takav koncept za sobom povlači praznog hoda.
Već nakon dvije epizode jasno se raspoznaju tri ključna elementa svih AMC-jevih serija: atmosfera, zanimljivi i razrađeni likovi te vrlo dobri (relativno nepoznati) glumci. Prva epizoda je tipično AMC-jevski spora i pravi momentum dobiva tek na samom kraju epizode, dok je druga mnogo sadržajnija i zanimljivija; i sa aspekta priče, i sa aspekta dubine likova. Kao što priliči ostalim AMC-jevim serijama, nema isforsirane napetosti, umjetnog adrenalina, jurnjave i akcije, a “sporost” je nadoknađena prilično turobnom i melankoličnom atmosferom konstantno kišnog Seattlea.
Priča je troslojna – u fokusu su tri povezane strane, policijski istražitelji, žrtivna obitelj te politika, odnosno stožer gradonačelničkog kandidata. Eventualna četvrta je škola ubijene Rosie Larsen, no uglavnom je vezana uz istragu. Glavna istražiteljica Sarah Linden (Mireille Enos, Bad Love), netipična je televizijska detektivka. Gotovo neprimjetna, neupadljiva, nenametljiva i… normalna. Slučaj je zatječe posljednjeg dana na poslu, kada se zajedno sa tinejdžerskim sinom već sprema prema sunčanoj Kaliforniji, gdje se već nalazi njen budući suprug. No, već pomalo detektivski klišejizirano biva zaokupljena slučajem te, kako on odmiče, odgađa već planirani let. Njen detektivski partner, Stephen Holder, isprva djeluje sumnjivo i bizarno, no već u drugoj epizodi ostavlja sasvim drugačiji dojam samouvjerenosti i snalažljivosti.
Sporijim tempiranjem radnje i razvlačenjem slučaja kroz cijelu sezonu otvara se puno veći prostor za emocionalnu stranu priče, onu žrtvine obitelji. Što nam daje nekoliko teških i tužnih trenutaka kada roditelji saznaju nesretnu sudbinu svoje 17-godišnje kćeri, te je kasnije budu primorani objasniti svojim dvama mlađim sinovima.
Treći aspekt priče je najmanje zanimljiv i zasad nejasan – na vrhuncu političke kampanje za gradonačelnika Seattlea, jedan od kandidata (Darren Richmond) dolazi u središte slučaja kao potencijalni osumnjičenik. Tek ostaje vidjeti kako će se serija baviti tim dijelom priče, jer postoje dvije zamke koje bi bilo vrlo poželjno izbjeći – prejasno isticanje Richmonda kao mogućeg ubojice, te pretjerano koncentriranje na taj dio radnje, ako je ubojica netko sasvim deseti, van njegovog stožera.
AMC je seriju otvorio dvjema epizodama što je bilo vrlo mudro, jer prva epizoda gradi tek ugođaj i obrise radnje, te bi bez sparivanja sa drugom, mnogo jačom i sadržajnijom mogla odbiti dio nestrpljivih gledatelja. Jedine dvije dvojbe koje imam u vezi serije tiču se daljnjeg razvoja serije. Uz spomenuti potencijalni prazni hod u narednim epizodama pomalo me muči potencijal za daljnje sezone. Kojeg… baš i nema? Slučaj ima svoj rok trajanja od 13 epizoda (preslikano u dane u seriji), a centralni lik samo što nije zbrisao u toplije krajeve. No, o tome kad dođe vrijeme, zasad su to tek opservacije, nimalo bitne za uživanje u prvim dvjema epizodama.
The Killing je serijalizirana drama koja će se sasvim sigurno svidjeti ljubiteljima kvalitetnijih, sporije razrađenih i atmosferičnih misterija, no isto tako odbiti gledatelje željne konstantne akcije i napetosti.
Nekoliko usputnih opservacija za kraj:
- Bez obzira koliko je situacija emocionalna, nepristojno je ostaviti osobu sa druge strane linije da čeka u neizvjesnosti.
- “Kako to mislite ‘jedan slučaj u sezoni’?” – CBS-ov čelnik
- Slaba promocija nije naročito utjecala na gledanost. Iako dosta slabija od one The Walking Deada, radi se o drugoj najgledanijoj premijeri neke AMC-jeve serije.
- “Forbrydelsen” u prijevodu znači “Crime”, što je prilično deskriptivan i direktan naziv.
- Rosie Larsen = Laura Palmer. Paralele sa Twin Peaksom su očite, što nije nužno loša stvar.
- Sin glavne detektivke i samohrane majke je pomalo problematični i mušičavi tinejdžer. Nadajmo se da autori ne osjećaju potrebu vraćati se na njegov lik više nego je to potrebno.
- “From the executive producer of Cold Case” Ovo nije baš najbolja referenca koju televizijski autor može imati, no The Killing polako razbija moje predrasude o showrunnerima procedurala kao lijenim nemaštovitim robovima formule svojih serija.
Žanr: Kriminalistička drama
Autor: Veena Sud
Mreža: AMC
Glume: Mireille Enos, Billy Campbell, Joel Kinnaman, Michelle Forbes, Brent Sexton, Kristin Lehman, Eric Ladin
Datum premijere: 3. travanj 2011.
Odlično je. Atmosfera curi s ekrana, zajedno s kišom. Kraj prve i kraj druge epizode su bili odlični. Likovi zanimljivi, priča već viđena, ali ništa manje interesantna zbog toga. Lokacije živopisne, glumci solidni, produkcija na razini. Sviđa mi se.
Jedan slucaj po sezoni? Ja sam mislio da ce biti jedan slucaj kroz cijelu seriju, kao Twin Peaks
Ja se samo nadam da će se kvaliteta iz prve 2 epizode nastaviti kroz cijelu sezonu. I da ne planiraju šokantno “otkriće” da je jedan od glavnih likova ubojica, tipa novi detektiv ili netko od likova koji bi samo u CSI Miamiju mogli ispasti krivi.
Jer ne želim da se serija pretvori u “whodunnit” misteriju gdje imamo 10 likova oko kojih se priča non-stop vrti i znamo da je netko od njih ubojica. Upravo zbog storylinea sa kandidatom za gradonačelnika imam takve sumnje.
Ali zasad fenomenalno.
Nisam ni sumnjao da ćete i vi biti oduševljeni serijom. ;) Premda sam, iskreno, čitajući prvi ulomak nekako čekao “ALI”, ali eto-nije ga bilo :) Druga epizoda je bolja, ali nije mi smetala sporija radnja. Po ne znam koji već put bravo za AMC!
Po pilotu se vidi da bi serija mogla biti odlična i da joj neće smetati “jedan slučaj po epizodi” koncept. A što se tiče slijedeće sezone, ako je bude, uvijek se radnja može preseliti u toplije krajeve gdje će glavni lik, valjda, na kraju i otputovati. A ako i serija ne doživi drugu sezonu, bit će šteta, ali pomalo sam navikao na mala remek djela od serija koje prežive samo jednu sezonu (Rubicon, Lights out…). Možda je na pomolu novi križanac između klasičnih i mini serija :-)
Nitko nije usporedio seriju sa orginalom (valjda nije niko gledo), orginal još bolje stvara atmosferu, prva epizoda je 99% skopirana osim par sitnih detalja. Druga epizoda je dosta promjenjena, više američka, izgleda da će malo skrati priču a i moraju sa 20 na 13 epizoda. Uglavnom serija izgleda odlično samo ova Sarah Linden nikad neće dostić orginalnu Saru Lund.
Pogledao sam… nije lose, al nije nista posebno, na momente malo dosadnjikavo. Mozda bude dobra serija, ali bojim se da bi mogla imati dosta sporu radnju, sa dosta dosadnih i nebitnih epizoda… Sumnjam da ce biti dobra kao Breaking Bad.
I prilicno je tuzna, to me iznenadilo… ono s obitelji i sve… mislio sam da me nece biti briga, al ustvari mi je dosta zal njih, pogotovo ona 2 klinca, dosta dobro su napravili taj dio
I glazba mi je dobra, malo me podsjeca na BSG
“..no isto tako odbiti gledatelje željne konstantne akcije i napetosti.” – ovo vrijedi za tebe. mi ostali koji cijenimo kvalitenu dramu ćemo uživati u seriji. barem ja osobno.
i ne znam kako možeš uspoređivat the killing s BB, pa jedno nema veze s drugim /facepalm/
I jedna i druga su s AMC-a, zato ih usporedjujem.
I ja cijenim kvalitetnu dramu, a ako je serija dosadna, znaci da nije dovoljno kvalitetna. Uostalom ne znam kako mozes zakljucit da ce ovo biti kvalitetna drama i da ces uzivati u seriji na temelju dvije epizode…
zakjučio sam to na temelju dugogodišnjeg pronicljivog praćenja i gledanja tv serija.
onda s killingom možeš usporediti i mad men i rubicon, i oni su AMC-jeve serije /facepalm x2/
Mogu usporediti i Mad Men i Rubicon, al nisam gledao njih dvije pa ih zato nisam usporedjivao.
I otkad se to mogu usporedjivati samo serije skroz istog zanra? Jel bolji Breaking Bad ili Heroes? Po tvojoj logici ocito ni jedna jer se ne mogu usporedjivati
ma ja tebe stvarno ne razumijem, tu tvoju logiku. i sad si se uhvatio toga “ko pijan plota” ali moram ti odgovoriti.
objasni meni i nama, kako ćeš upoređivati različite žanrove, po čemu, po različitosti, koja je više različitija od druge? pa valjda ćeš uspoređivati ono što je tematski slično, uprotivnom je usporedba nepotrebna. ajmo usporediti mad men i heroses? po čemu – jedina sličnost im je to što su oboje “tv serija”, ništa više.
ajmo usporediti jabuke i luk, ili wolkswagen i daciu..toliko od mene.
Pa ajde ti objasni, ti “znas cijeniti kvalitetnu dramu” (da citiram tebe) pa mi objasni na temelju cega ocjenjujes neku seriju kvalitetnom dramom. I BB i MM i Heroes su drame, samo je jedna SF, jedna kriminalisticka (recimo), a jedna povijesna (ustvari ne znam u sta bi stavio MM). Pitaj onda ljude koji pisu na serijali na temelju cega rade svoje top 10 ljestvice, kad sa na njima nalaze serije barem 4 razlicita zanra…
I da ti detaljnije objasnim zasto sam u prvom postu usporedjivao Breaking Bad i Killing:
-Breaking Bad je serija na AMC-u
-Breaking Bad je trenutno najbolja ili jedna od najboljih drama na televiziji
-The Killing je isto serija na AMC-u
-po onome sto sam vidio u prve dvije epizode Killinga, mislim da ona nece biti kvalitetna kao Breaking Bad, odnosno da nece biti toliko uspjesna za AMC
Jel sad jasnije?
Uostalom, Breaking Bad i The Killing i nisu toliko razlicite serije, i jedna i druga su kriminalisticke, samo se jedna bavi drogom, a druga ubojstvom. Po tvom striktnom kategoriziranju zanrova, bilo bi 50 zanrova za TV serije.
Jel mozes usporedjivati recimo Modern Family i Community? Po tvojoj logici, sasvim razlicite serije, jedna se bavi dozivljajima jedne obitelji, a druga dozivljajima grupe prijatelja koji idu na fax, jedina zajednicka stvar im je sta su komedije…
I sta se tice zadnje recenice, sad odjednom ne mozemo zakljuciti koji proizvodjaci ili modeli auta su bolji? Znaci ne znas dal je bolji Ferrari ili Dacia, sasvim razlicite vrste auta… lol
reću ći ti samo da si NAPORAN DO JAJA
I zaboravio sam spomenuti, glavna zenska me jako podsjeca na Oliviju iz Fringea
Pilot je bio u AMC-ovskom stilu. Meni dosta solidan, e sad, pitanje kad ću uhvatiti vremena za drugu epizodu.. Ali u svakom slučaju, čini mi se da će biti dobro, podsjeća na Rubicon.
da se osvrnem na recenziju i seriju, upravo pogledah prve dvije epizode. kao i uvjek do sada s krešinim recenzijama se slažem.
sviđa mi se turobna atmosfera, likovi su poprilično dobro okarakterizirani, počeviši od glavnih ka onim sporednima (primjerice malena braća ubijene). našao sam nekoliko sitnijih zamjerki (jedan detalj npr – kiša pljušti “ko iz kabla” a glavna glumica stoji ispred auta i telefonira – ok htio se prikazati osjećaj njezine predanosti slučaju itd, ali nepotreban detalj), ali i nekoliko sitnica koje su mi se svidjele (uzimanje otsika prstiju žrtve pomoću tzv. “žlice”).
sve u svemu, postoji doza relanosti u policijskom radu u seriji što mi se sviđa, kao što rekoh atmosfera je sjajna, i što je najvažnije čini se da priča drži vodu. naravno, vidjeti ćemo kako će sve to ići dalje – ali poznavajući AMC može ići samo na bolje.
dosta zanimljivo. stvarno mi je bilo stalo do likova sta nisam ocekiva. nijedan tren mi nije bilo dosadno i kad sam na kraju vidija da je trajalo uru ipo me iznenadilo
Ok serija za sad ništa posebno za mene 8/10
Zadnja epizoda (s01e11) je takvo smeće da se jedva može opisati riječima. Baca mi na neki bespotreban filler ubačen jer producenti nisu znali hoće li mreža otkupiti cijelu sezonu ili ne.
Užas.