Na početku televizijske sezone 2013/14 nisam ni razmišljao o tome da ću gledati Sleepy Hollow. Kolega Marko je na svom Twitteru, dakle u manje od 140 znakova, pokušao kratko dočarati svoje utiske pilota kojeg je Fox besplatno servirao na Appleovom iTunes servisu. Od šačice pilota koje je naveo, tweet koji sam zapamtio bio je onaj o Sleepy Hollowu. Kako ovdje generalno međusobno vjerujemo našem (ne)ukusu, osim Marijanu kojem se ovim putem ispričavam zbog još uvijek nepogledanih Testeesa, odlučio sam ipak baciti oko bar na pilot Sleepy Hollowa. Marku na čast valjda, jer je njegov opis bio da je serija “Pulpy… ali zapravo prilično ok”, što i nije neka pohvala vrijedna divljenja.
Od hrpetine recikliranog smeća što mreže naruče u svibnju, ni ove godine shema nije bila pretjerano drugačija. Policijska ova, odvjetnička ona, proceduralna ovakva, humoristična onakva. Nema tu baš mnogo mašte i novog sadržaja, već samo varijacije na temu. Fox je na svoj raspored stavio Sleepy Hollow, modernu izvedbu kratke priče Washingtona Irvinga, “Legenada o Sleepy Holllowu”, a da budem precizniji serija se manje-više bazira na Burtonovom filmu iz 1999. koji je ljudima nešto svježiji u pamćenju od Irvigove priče. Tima Burtona i njegove filmove ne volim baš osobito (mrzim ih), a u njegovom radu, jedino se vraćam dvama filmovima o Vitezu tame, dok ostalo u potpunosti preskačem. Sleepy Hollow sam gledao, davno, i nije mi bio dobar. Bar ono čega se sjećam.
I kako je točno ova serija uspjela pridobiti mene kao tjednog gledatelja? Da budem iskren, nisam ni sam u potpunosti siguran. Marko je pomogao nagovorivši me da pogledam pilot, a činjenica da iza nje stoje Alex Kurtzman i Roberto Orci (Fringe, Alias, Star Trek, MI: 3) svakako je utjecala na odluku. Osim Kurtzmana i Orcija na scenariju, redateljsku palicu prihvatio je Len Wiseman, koji je usrao veliku većinu franšiza na kojima je radio i čiji je jedini stvarno solidan film prvi Underworld. No, čovjek je oženjen za Kate Beckinsale, pa čisto sumnjam da plače doma u kutu kada gleda svoj Live Free or Die Hard. Solidnim pilotom Sleepy Hollowa, Wiseman je pokazao da ima senzibilitet za snimanje manjih projekata, pa njegovo prebacivanje u televizijske redatelje nije ni tako loša ideja. Dobro, “vraćanje”. Režirao je pilot Hawaiija Five-0 (kojeg, pak, su adaptirali baš Orci i Kurtzman), ali realno, koga briga za Hawaii Five-0. Drugu epizodu je režirao Ken Olin, koji stoji i kao izvršni producent, ali i budi sjećanje na davno otkazani, fantastični EZ Streets. Ako netko kojim slučajem posjeduje epizode u nekom obliku molim obratite se ovdje, jer epizode nisu dostupne više ni na YouTubeu.
No, da ne duljim i spomenem onu obaveznu “očekivanja su zajebana stvar” krilaticu.
Za razliku od Marvelovih obavještajca, Sleepy Hollow je ušao u sezonu s puno manjim očekivanjima. Osim u očima onih koji su s velikim nestrpljenjem očekivali ovaj re-imagining Burtonove vizije, a u tom slučaju ne znam što bih vam rekao. U našim tekstovima najmrže nam je objašnjavati o čemu se serija radi, jer očekujemo da ste obavili taj dio domaće zadaće, ali nijedan ozbiljni teskt ne može proći bez barem nekoliko rečenica o samoj radnji. Ipak smo mi ozbiljni ovdje.
Dakle, Ichabod Crane (Tom Mison) je bivši profesor povijesti na Oxfordu, koji se igrom prilika našao u ulozi kapetana Washingtonove vojske u Američkom revolucionarnom ratu. Nakon što je dekapitirao čovjeka za kojeg se ispostavilo da je jedan od četiri jahača apokalipse, točnije Smrt, zadobio je teške ozljede. U pokušaju da mu spasi život, Katrina — njegova žena, inače vještica — spojila je njihove duše tako da kada Bezglavi jahač uskrsne u Sleepy Hollowu, za njim dođe i Crane. To se i dogodi, a Crane se budi u suvremenom Sleepy Hollowu. Negdje sam pročitao kako je pilot zatrpan radnjom i mitologijom kao bar pet sezona Supernaturala, pa iako je to donekle točno — Supernatural nije ni prva, a ni zadnja fikcija koja nam servira demone, jahače apokalipse i slične nadnaravne fenomene. Koncept serije je prilično jednostavan i usmjeren, a sporedni likovi u službi zaista zabavnog Toma Misona u rasponu su od generičnih i neuvjerljivih (Nicole Beharie kao Abbie Mills), odličnih karakternih gostujućih (Clancy Brown i John Cho kao šerif August Corbin i njegov kolega Andy Brooks) do onih koji su jednostavno ovdje da popune glumačku postavu (Orlando Jones i Katia Winter kao Frank Irving i Katrina Crane).
Serije u velikoj većini slučajeva imaju taj trenutak kad me osvoje. Kod The Wirea to je bila sad već kultna scena sa šahom, Breaking Bad je to uspio s kadom, tijelom i rušenjem stropa, u Mad Menima je to bilo kad je putnik na vlaku zaustavio Dona Drapera i upitao ga “Dick Whitman?”. Iako Sleepy Hollow nije ni blizu gore nabrojanim radovima, također je imao jednu takvu scenu gdje se sve očito poklopilo. Može biti i da je do godišnjeg doba, samog mjesta kada sam i kako gledao, ali bilo je to kad se Clancy Brown pojavio u zalogajnici. Ne mogu točno opisati zašto je to tako, ali nešto je opipljivo bilo u toj jesenskoj noći u malenom gradiću kada sam znao da ću biti redoviti gledatelj. Clancy Brown nažalost nije stigao do kraja epizode sa svojom glavom na ramenima, ali nadam se još uvijek da će nekakvo prisustvo imati.
Ulazeći tako u seriju bez očekivanja (a da budem iskren, nisam ni trailere gledao) moram priznati da su me prve tri epizode zabavile više nego što sam očekivao. Da, ponekad gledamo serije da bi ih mogli ismijavati, ponekad zbog navike, a tu i tamo pojavi se nešto ovakvo što samo potvrđuje da je gledanje televizije potpuno subjektivan dojam. Na papiru Sleepy Hollow izgleda kao treš koji se uzima preozbiljno za svoje dobro, ali u stvarnosti elementi koji čine svaku epizodu funkcioniraju prilično dobro. Tom Mison je odličan kao glavni junak serije koja svako malo pokazuje zašto je ipak drugorazredni šund, ali kad sve se sve zbroji i oduzme, Sleepy Hollow u tjednim intervalima od četrdeset minuta pruža zavidnu količinu zabave ispred televizora.
Serija je nedavno dobila i drugu sezonu, a možda najvažnija pouka iz svega ovoga je i da polako ulazimo u doba kada je broadcast mrežama dovoljno trinaest epizoda po sezoni, i to je nešto čemu se trebamo veseliti.
Žanr: Znanstveno-fantastična drama
Autor: Alex Kurtzman, Roberto Orci, Len Wiseman
Mreža: Fox
Glume: Tom Mison, Nicole Beharie, Orlando Jones, Katia Winter
Datum premijere: 16. rujan 2013.
Dobra digresija, a ni ova rečenica o seriji nije loša.
Jebite se vi sad, mislio sam da sam pogledao sve nove serije koje sam mislio pogledati.
I na kraju svega, zaboravio si iskoristiti tagline iz podcasta: “Bolje od Grimma.”
a je li bolje od supernaturala(pošto se već tu spominje)?
Supernatural sam gledao do trenutka kad je Kripke otišao. Dakle… kraj pete sezone? Nije bolje od Supernaturala do tog trenutka. Ta četvrta i peta sezona Supernaturala su zbilja vrlo dobre.
to sam htio čuti, i slažem se s tim. pa eto, hvala na odgovoru :)
Meni je ova jesenska sezona poprilično loša…razočaran sam kvalitetom i Blacklista i Hostagesa i Marvelovaca (zastao na pilotima) tako da mi je Sleepy jedina serija kojoj sam,za sada,dao šansu (pogledao prve dvije).”Dao šansu” i nije neka velika čast i abveza jer je konkurencija prilično loša…No…serija je tipično “gledaj i ne razmišljaj” serija koja čovjeka ne umara i ne traži da navije svoje moždane vijuge..Iako,ja sam fan Tima Burtona,serija na žalost nema niti trunku atmosfere njegovog filma ali i bio sam siguran nakon pilota da će taj popcorn ići u drugu sezonu.Na trenutke zabavna,sa par malo duhovitijih scena,malo kao strašnijih a na trenutke odem napraviti sendvič i nkada se vratim nisam ništa propustio.Sada kada sam počeo gledati gledam i dalje (stigla je i četvrta epizoda) pa dok ide.Srećom,vraća se za koji dan i The Walking dead a ovo ćemo pratiti sa strane jer kada sam mogao pratiti i gore (The Event,The Gates) mogu i ovo.Možda koji duboki dekolte nebi bio na odmet da me zaintrigira do kraja.
Slaba, kao i lani, ali Masters of Sex je neusporedivo nova.
I accidentally a word. Dapace, ne samo da je neusporedivo nova, vec najbolja nova.
Najbolja nova network serija ove jeseni. I, meni se čini da se oni uopće ne shvaćaju ozbiljno. Ili ih barem ja ne shvaćam ozbiljno?
“Tima Burtona i njegove filmove ne volim baš osobito (mrzim ih)”.
Primjećujem da ti i žena dijeli to mišljenje. Morat ćemo o tome neku digresiju na sljedećem podcastu (prošli put ste pobjegli prerano, ali zapelo mi je i tada to za uho).
“I, meni se čini da se oni uopće ne shvaćaju ozbiljno. Ili ih barem ja ne shvaćam ozbiljno?”
Manje ozbiljno od Fringea, ajmo tako reći. Bolje tako.
“Primjećujem da ti i žena dijeli to mišljenje. Morat ćemo o tome neku
digresiju na sljedećem podcastu (prošli put ste pobjegli prerano, ali
zapelo mi je i tada to za uho).”
Apsolutno, već imam ideje neke za sljedeći podcast. Samo sumnjam da ćeš me (nas) razuvjeriti oko Burtona. :)
Žena zadnji put nije komentirala Burtona, no dalo bi se diskutirati oko njega!
Nešto si u startu dismissala njegov Sleepy Hollow i osjetio sam nek animozitet.
Big Fish je najbolji film ikad.
Potpisujem.Kako netko ne voli Burtona?!
… s tim da, tu ne računam Burtona od… u biti, Big Fisha nadalje.
Naslov govori za sebe – iznenađujuće gledljivo ;) Kad nemaš velika očekivanja onda ti je i ovakva serija gledljiva ;)
Uglavnom, može proći kao razbibriga od 40-ak minuta
Pogledao sam prve 3, a daljnje epizode stajat će u folderu “0” (kada su odgledani filmovi i serije koji imaju prednost, na red dolazi folder “0”). Pilot je bio zabavan i, kao što je rečeno, trashy, ali zabavno trashy. Onda je došla druga epizoda u kojoj sam ipak shvatio da ekipa iza serije misli radit ozbiljnu seriju, a ne zabavan trash i to ju sve nekako krenulo prema dolje. S obzirom da su očekivanja niska i da je jesenska sezona izrazito loša dobit će mjesto u spomenutoj nuli.
Možemo reći da je Sleepy ovogodišnji Last Resort njegovom početku koji je isto bio proglašavan najboljom serijom jeseni (držat ćemo tako dok u komentarima Master of Sexa ne budemo drugačije komentirali)? Osim što je očita razlika obnova. I da, 13 epizoda svakako je pohvalno.
“Pogledao sam prve 3, a daljnje epizode stajat će u folderu “0” (kada su
odgledani filmovi i serije koji imaju prednost, na red dolazi folder
“0”).”
tako nešto i kod mene. do pete ep. se već tu i nešto više izdešavalo ali ipak ide na spavanje :D.
Ja sam slaba na braću Winchester… ne mogu si pomoći. Meni je Supernatural Superzabavan!
Zabranjeno za starije opd 15 godina.
Nepodobno za starije od 15 godina.
Sto ste toliko nervozni :) http://www.linkoteka.rs
a što reći, smjehić serija. simpatično ali ništa posebno za pamćenje.
likovi jesu solidno razrađeni, crane neodoljivo šarmantan sa tim svojim brit naglaskom, ostatak ekipa posebno captain irving jako dobar, sestre nešto manje, ali sve što traje manje od 45 min a ima tendenciju ugurati što više sadržaja u što kraće vrijeme je kao brzo hranjenje, samo pretrpavanje, kao da nisi ništa ni kušao, u ovom slučaju brzo zaboravio. jurnjava za četiri jahača apokalipse je fino opremljena ali treba usporiti.
prebacujem se na da vincia, tamo su očekivanja puno veća,nadam se da će biti i ispunjena.
Bolje od očekivanja. Serijski “Marti Misterija” što znači da se gleda. Nema ništa bolje toga žanra trenutno u ponudi. Recenzija također u redu, informativna i zabavna. Kao i serija uostalom. S tim da serija nudi i neke “biserne” momente. Navijamo da se razvije u nešto slično “Buffy”. :)