Recenzija: American Horror Story — U čemu uspijeva ova ludorija? – serijala.com
Trenutno čitaš
Recenzija: American Horror Story — U čemu uspijeva ova ludorija?

Recenzija: American Horror Story — U čemu uspijeva ova ludorija?

Što nas to privlači hororu? Zašto volimo uživati u nečemu što nas plaši? Razlog je taj što se na taj način suočavamo s našim najdubljim strahovima, u ipak sigurnom okruženju. Dokaz da horor više nije rezerviran samo za film, dva su velika televizijska hita, The Walking Dead i American Horror Story. Prvi je najgledanija serija cjelokupne američke televizije, podvig veći kad znamo da je kabelsko gledateljstvo u startu brojčano ograničeno, a drugi neosporivi uspjeh za mrežu FX koja je tom serijom predstavila, ili barem ponovo oživjela koncept antologijske serije sa “samoodrživim” sezonama.

Od svojih skromnih početaka, horor filmovi se nikada nisu smatrali velikom umjetnošću. Uglavnom su to bili filmovi B produkcije, jednokratne zabave, čiji je cilj bio da se snimi za male pare, uplaši nas, zabavi na kratko, i zaboravimo ga (do sljedećeg nastavka, tako tipičnih za horore).

Ali, u čemu onda American Horror Story uspijeva?

ahs4

Kada se AHS pojavio prije tri godine, očekivanja su bila pomiješana. S jedne strane, imali smo mrežu FX koja ima sjajne hitove kao što su aktualni Justified, (nekad sjajni) Sons of Anarchy, Louie, Archer, It’s Always Sunny in Philadelphia… pa završeni The Shield, Damages… Može se reći da FX nema nijednu lošu seriju, bila ona drama ili komedija, osim one komedije Charliea Sheena, Anger Managment, koja je tu ionako samo da eksploatira Sheenovo ime Zatim, tu su bili odlični glumci, Dylan McDermott (poznat iz odvjetničke serije The Practice), Connie Britton (najbolja televizijska supruga i majka, Mrs. Coach Taylor iz Friday Night Lights), dobitnica Oscara Jessica Lange, Frances Conroy (Six Feet Under), Zachary Quinto (Heroes, Spock iz Abramsovog Star Treka), prečesto zaobilaženi Michael Chiklis, nagrađivana Glenn Close…

Ali s druge strane, za tvorca serije imali smo Ryana Murphya i Brada Falchuka. Svi koji prate TV serije, znali su za njihov opus, i serije koje su ranije napravili, Nip/Tuck i Glee. Zato smo se bojali da ovo neće dobro proći. Nip/Tuck, iako inventivan u početku, o dva prijatelja plastična kirurga sa Beverly Hilsa pogubio se u moru nebuloza kao što je čuveni storyline o Carveru, serijskom ubojici rođenom bez spolnih. A Glee, koji je premijerno bio hit za Fox, kako od kritičara, tako i za publiku, nakon druge sezone počeo je gubiti naklonost kritike, kao i gledanost. Jer zaista, koliko dugo može trajati serija o neshvaćenim tinejdžerima, koji osjećaje iskazuju kroz pjevanje velikih hitova, uz komplicirane koreografije, koje eto, tek tako, odmah znaju?

ahs1

Zato smo se pitali koliko dugo može trajati serija o obitelji koja se useli u ukletu kuću? Već toliko puta viđena priča, nikoga u početku nije oduševila. Djelovalo je da ovdje ima toliko nabacanih i nepovezanih stvari, kao što su ubojica u sado-mazo crnom, kožnom odijelu, luda susjeda koju tumači Jessica Lange i njena mentalno zaostala kćerka, duhovi u kući od kojih je jedna Black Dhalia, odnosno povijesna ličnost – mlada glumica ubijena u Los Angelesu 1947, čije ubojstvo nikada nije riješeno. Zatim tinejdžer koji je ubio svoje školske kolege u incidentu sličnom onom u američkoj srednjoj školi Columbine. Sve je djelovalo kao da je napravljeno samo da šokira, ali ništa nije djelovalo kao da ima smisla.

Neki od nas gledali su i dalje, da vidimo kako će se tvorci serije izvući iz kaosa koji su sami napravili. Onda je serija obnovljena za drugu sezonu i baš kada sam odlučio da prestanem gledati (jer tko želi pratiti istu, glupu obitelj u ukletoj kući i ZAŠTO SE VIŠE NE ISELE?!), najavljeno je da će svaka sezona biti samostalna. Odnosno, bit će to antologijska serija, gdje će svaka sezona, u 13 epizoda, ispričati svoju priču, sa manje-više istim glumcima koji tumače drugačije likove, na različitim mjestima i drugačijim elementima horora.

I to je bila najbolja stvar koja se mogla dogoditi toj seriji. Na kraju prve sezone, sve je leglo na svoje mjesto, dobili smo zaokruženu priču i bili spremni da nastavimo dalje. Iako prva sezona nije tako sjajna, ipak ima neke odlične epizode i strašne scene, kao u dvodijelnoj epizodi “Halloween” (1×04 i 1×05) ili epizodi 1×08 “The Rubber Man”, u kojoj otkrijemo tko je ubojica u S&M odijelu.

ahs6

Druga sezona je smještena u psihijatrijskoj ustanovi 1960-ih. I naravno, imali smo gomilu ludosti, kao što su časne sestre posjednute demonom, ubojica u kostimu Djeda Mraza, pacijentica koja je možda, a možda i nije Anne Frank, nacističke doktore i njihove mutantske eksperimente, vanzemaljce, itd. Zaista, kako izgleda u glavama Ryana i Brada, kad smišljaju ovakve stvari? Imali su pomoć scenarista i showrunnera Tima Mineara, koji je nama geekovima poznat po suradnji s Jossom Whedonom na serijama Angel, Dollhouse i Firefly. Radio je i na neprežaljenim Terriersima. I pored svih tih ludosti, druga sezona je imala unaprijed isplaniranu priču, pa je sve imalo smisla i dobili smo happy-end, iako pomalo morbidan (kao i na kraju prve sezone).

Sve u American Horror Storyju je već viđeno, u stotinu različitih horor filmova. Vidimo tu utjecaje kultnih horora kao što su The Shining, Rosemary’s Baby, Exorcist. Ali ipak, uspijevaju nekako preokrenuti već viđenu priču i izvrnu naša očekivanja. Tako u dramatičnoj epizodi gdje bivši negativac, časna sestra koju tumači Jessica Lange, završava u ludnici koju je nekada sadistički vodila i polako gubi razum, pa je pomalo žalite. I već u sljedećoj sceni, počinje uvrnuti glazbeni broj po dječjoj pjesmici, u kojoj se ona pokušava sjetiti imena sadašnje prijateljice koja će joj pomoći da pobjegne odatle, a koju je nekada sama terorizirala i liječila od lezbijstva. Da, to je American Horror Story.

Treća sezona, koja trenutno traje, je smještena u New Orleans, kolijevku jazza, voodoo magije i karnevala. Prati mlade vještice u školi gdje uče ispoljiti svoje moći. Već u prve dvije epizode imali smo dvije povijesne ličnosti – uglednu ženu New Orlenasa 19. stoljeća i serijskog ubojicu robova Delphine LaLaurie (koju tumači oskarovka Kathy Bates) te voodoo svećenicu Marie Laveau (Angela Basset). Spaljivanje vještica u Salemu, dečka iz bratstva koji postaje nešto nalik Frankensteinovom čudovištu i biće nalik Minotauru s tijelom čovjeka i glavom bika.

AHS ne pokazuje znakove da će stati, ali upravo to je i ono što je čini zabavnom i serijom o kojoj bruji cijeli internet. To je serija koja konstantno izvrće naša očekivanja, kao što to čini FX-ova komedija Louie, Mad Men ili Breaking Bad (iako nikad ne bih tvrdio da je AHS podjednako dobar kao te tri nabrojane serije).

ahs8

Također, čak i ako nam aktualna sezona nije sjela, znamo daćemo sljedeće godine dobiti novu priču od 13 epizoda. A ako nam se pak svidjela, bar znamo da nećemo ostati uskraćeni za odgovore ili da ćemo morati pratiti seriju godinama, sve dok joj ne ponestane ideja. Vjerojatno je zato i za glumce izazov da znaju da će uvijek glumiti različite likove, pa ih jednom gledamo kao negativce, a drugi put kao protagoniste.

Sličan model će isprobati HBO sa serijom True Detective, gdje će u prvoj sezoni Matthew McCounaghey i Woody Harrelson glumiti detektive iz Louisiane, uz priču temeljenu na istinitom događaju, a sljedeća sezona trebala bi donijeti novi slučaj. Više serija trebalo bi se poigrati ovim modelom, na taj način svake godine ćemo dobiti kvalitetne serije sa ograničenim trajanjem i dobrim glumcima, koji ne moraju brinuti da će godinama tumačiti isti lik.

Treća sezona AHS-a, nazvana Coven, nije daleko odmakla i imate vremena da je sustignete, a prve dvije, Murder House i Asylum, već su završene i svejedno nije kasno da nadoknadite propušteno. Halloween je prošao, no svjetla možete ugasiti, uzmite veliko pakiranje kokica i sa još nekim fanovima horora uživajte. Čak i ako niste fan horora, u seriju je protkano dosta humora (iako poprilično morbidnog i uvrnutog), pa se može reći da za svakoga ima nešto. A ako ste fan horora (kao ja) i mislite da je, maknemo li ubijanja zombija, The Walking Dead obična sapunica, a dosta vam je svjetlucavih vampira koji jure tinejdžerke… AHS je pravi poklon za nas hororofile.

18 komentara
  • Nakon ovakve recenzije ne preostaje mi ništa nego da počnem gledati…ali prvu sezonu preskačem,bez veze mi je bila na početku,pa sam odustao.

  • Prvu sezonu sam prestao gledati nakon nekoliko epizoda. Al druga me odusevila. Ni sam ne znam kako im je to uspjelo s obzirom na to koliko sranja uspiju ubacit u jednu epizodu. Serija me brdo puta nasmijala (mozda i kad im to nije bila namjera) al cak je nasla i neku emocionalnu crtu.
    Treca sezona je isto poprilicno zanimljiva tak da mi je drago da ju nisam otpisao nakon grozne prve sezone.
    A glumci su stvarno nevjerojatni. Jessica Lange i Lily Rabe su nenadmasive.

  • Čudno mi je to zanemarivanje Lily Rabe koja je bila po meni vrh cijele 2. sezone.

    PS gdje je ocjena?

    • Nikad nismo stavljali ocjene na recenzije koje obuhvaćaju više od sezone. Pogotovo je besmislena sada kad pričamo o trima različitim serijama, praktiči.

  • znači odmah na drugu.

    zombije sam uspjela odgledati do neke 4 ep. i dalje više nije išlo. kata-fakin-strofa.

  • Prvu sezonu sam pogledao jedva jer po mom mišljenju serija tada nije prikazala ništa posebno zanimljivo, već ne-viđeno. Likovi su me jako iritirali a i sam tempo serije je bio uspavljujuć. Možda sam promašio ali nisam vidio baš previše horora i napetosti. Sve skupa je više vuklo na nekakvu usporenu dramu s imbecilnim likovima. Stoga jedva sam čekao da završi.

    Drugu sam preskočio jer nisam imao vremena, a i nije me previše privlačila, pa ne mogu suditi ali sam krenuo s trećom.

    Nakon četvrte epizode dao bih trećoj sezoni ocjenu 6,5/10. Sve skupa ne izgleda loše.

    Malo me iritira snimanje s ekstremno širokim objektivima u interijeru, nakošeni kadrovi i slično, jer ne znam što su time htjeli postići osim prekršiti neka pravila i smjernice režije, koje je inače jako dobra.
    Priča ima potencijal zapetljati se, što je dobro, i vidi se nekakav napredak što se tiče kvalitete pisanja u odnosu na prvu sezonu.

  • to izgleda kao musaka, ne pretjerano fino ali sa dobrim sastojcima. zašto za boga miloga ne slože to nekako, ovo se ne zna gdje će tko,kada i zašto iskočiti. prebacih se odmah na treću sezonu, za sada je ova zadnja epizoda,osim prve koja me dobro nasmijala i privukla nastavku, bila najbolja.

    glumačka ekipa odlična,bez zamjerki, od mlađahnih, taisa farmiga koja ide sestrinim stopama mi se baš dopala, do legendi j.lang, k.bates i f.conroy.

  • pogledao prve dvije epizode i ugasio..iskreno nakon citanja ovog vracam je na dnevni red..nekako progurati prvu sezonu s nadaom za boljim..

      • bolujem od jedne egzoticne bolesti..nemogucnost preskakanja…simptomi bolesti – mucnina,vrtoglavica i jaka zelja za samoubojstvom..

          • kruske i jabuke..salim se razumijem sta govoris.. ali za prihvacanje takvog necega se zahtijeva barem mrva logike u mozgu sto nazalost ne posjedujem.. hvala na savjetu..

  • Prva sezona je bila naporna do negdje 4 epizode. I ja sam htio odustati, ali na kraju mi je drago sto nisam. Kraj je dosta dobar. Ja sam shvatio citavu priču kao analizu/kritiku obiteljskih vrijednosti u današnjoj Americi. Početna zbrka sa svim mogućim klišejima žanra na kraju se čisto fino zaokružila.
    Druga sezona je bila mračna i teška za gledanje (barem meni), ali i najbolja do sada. Zadnje dvije epizode koje su fanovi opisali kao antiklimaks, meni su bile najbolje jer su dale ljudsku i životnu dimenziju nekim likovima i stavili ih u vremenski kontekst.
    Treću sezonu upravo gledam i nije mi baš bog zna što. Light version prijašnjih. Nadam se da će se četvrta vratiti na staru žesticu.

Odgovori

Serijala je online magazin posvećen aktualnim i popularnim televizijskim serijama, kritici i novostima.

© 2009-2023 Serijala.com, sva prava pridržana

ISSN 2459-5861