Kako široj publici približiti prošlost i legende? Seks i nasilje uvijek savršeno privlače pažnju, a današnje raskošne produkcije nikoga ne ostavljaju bez daha…
HBO
Za pojmove televizijske industrije, sada već davne 2005. godine počeo se emitirati proizvod HBO-a i BBC-ja, serija Rome, vjerojatno uzorak za sve današnje serije željne prikaza surovosti, brutalnosti i primitivnosti povijesnih svakidašnjica. Nikada to nije tako dobro prikazano kao u modernim serijalima poput ovog, predstavljajući tadašnju atmosferu i život kroz oči Luciusa Vorenusa i Titusa Pulla, dvojice vojnika koji su nas vodili kroz najvažnije povijesne događaje tog razdoblja.
Showtime
Showtime je proročki uspješno zaključio da je vrijeme Tudora zlatna koka, pa je u dva navrata pogodio sa razdobljima svojih novijih serija. Prvi su, naravno, The Tudors, koji su kroz svoje četiri zaokružene sezone prikazali sve što smo o Henriku VIII i njegovim životnim partnericama htjeli znati. A kad mislimo “životnim”, mislimo vrlo kratkim, jer znamo svi kako su završavale neke njegove žene… No, serija je osim povijesnih činjenica i ponekog dodatnog izmišljenog zapleta pružala i divlje no slatke scene u kraljevoj postelji te mučenja na srednjovjekovni način.
Sada kad su Tudori završili svoju priču, vrijeme je za iduću, onu koja se odvija nešto godina prije. The Borgias govori o španjolskoj obitelji koja je zauzela Vatikan i papinsko prijestolje, a zaplet ne bi bio ni približno interesantan da se kuća Borgia ne sastoji od spletkaroša svih vrsta. Od glave obitelji, Rodriga, koji je potplaćivanjem i pokojim ubojstvom priskrbio sebi čelnu poziciju Crkve, pa do njegove djece koji uz ovakvog oca mogu naučiti samo najgore, ova serija zadovoljit će sve one koji su oduvijek tvrdili da Crkva ne donosi ništa pozitivnog. Serija je tek krenula sa prvom sezonom pa možete uskočiti bez problema.
Starz
A kada je o kanalu Starz riječ, mnogima on ne predstavlja neki zvučan naziv, no u nečemu se zadnjih mjeseci itekako ističu. Spartacus: Blood and Sand njihov je proizvod koji je krenuo prošle godine, a temelji se na priči o tračkom gladijatoru koji je u bunu poveo robove protiv Rimskog carstva. Nova sezona stiže ove godine sa svježim novim Spartakom, a s njime i potpuno novo okružje nakon prošlogodišnje kuće Bacijatove. Istovremeno je Starz odlučio približiti nas vlasniku ludosa u kojem se odvijala dosadašnja priča, pa je na temelju originalne serije polučio i mini-seriju o tada nešto mlađem Bacijatu i njegovom nastojanju da se istakne među konkurencijom. Spartacus: Gods of the Arena emitirao se i završio u šest epizoda, a uskoro ćemo ponovno uživati u vinu, ženama i litrama krvi kako samo Spartak zna…
Istodobno je ovaj kanal krenuo sa nečim sasvim drugim. Camelot po svemu sudeći ne nastoji vjerno prikazati ključne detalje iz priče o kralju Arturu, no sami likovi Artura i Merlina teško će zadovoljiti one koji ih zamišljaju klasičnog izgleda – Jamie Campbell Bower poprilično je balav za ulogu Artura, dok Merlin u ovoj verziji također odskače od onoga kako zamišljamo iskusne kraljeve čarobnjake. Ironično gledajući, svijetla točka ove serije je Eva Green, odnosno mračna i zla Morgana željna vlasti i smrti svoga polubrata. Skupa produkcija, nemogućnost usklađivanja obaveza glumaca i tek solidna gledanost rezultirali su gašenjem serije nakon prve sezone.
Kod ovakvog izbora kostimiranih drama za moderne gledatelje željne strasti, spletki, požuda i ubojstava u svakoj epizodi, nesumnjivo ćete naći nešto za sebe, a izgleda da je vrijeme za produkcije koje nas provokativno uče povijesti tek počelo…
Istaknuti likovi
- Julije Cezar (Rome) – ambiciozan, beskrupulozan i skrivenih namjera, no milosrdan prema svojim neprijateljima
- Anne Bolyen (The Tudors) – proračunata mlada dama koja je osvojila srce Henrika VIII, no ubrzo skraćena za glavu
- Mary Tudor (The Tudors) – prva i nesretna kćer engleskog kralja, kasnije poznatija kao Krvava Mary
- Cesare Borgia (The Borgias) – mračna očeva sjena u kardinalskoj halji i prljavih ruku
- Giulia Farnese (The Borgias) – Papina vječna ljubavnica koja je svoje odaje imala tik do njegovih
- Krikso (Spartacus) – mišićavi seksi gladijator uvijek golog torza
- Lukrecija (Spartacus) – Lucy Lawless kao Bacijatova žena željna društvenog uspona
- Ilithyia (Spartacus) – rimska “posvuduša” koja dušu daje za skandale i stravstvene orgije
- Morgana (Camelot) – prekrasna no bezobzirna kćer kralja Uthera koja se odaje mračnim silama
- Guinevere (Camelot) – nevina i naivna no ambiciozna i snažne volje, nesuđena Arturova ljubav
Članak je izvorno objavljen u 42. broju časopisa Plan B u sklopu Serijaline redovite rubrike.
Meni je od svih ovih serija najdraža Rome. Tudore sam pogledala možda dvije sezone i dosadilo mi, a od Borgia sam odustala nakon pilota, kao i od Spartacusa i Camelota. Ne tražim dokumentarce od tih serija, ali mi ih se ne da gledati niti samo zbog kostima, seksa i krvi. Radije to vrijeme potrošim na druge guilty pleasure serije pa makar i slabije produkcije :D Na žalost, dobrih povijesnih serija je u zadnje vrijeme malo :(
Rome je bio super,
Ali ni ostale povijesne, mladje serije nisu lose: Deadwood je super, Carnivale je bio spoj ne tago daleke povijesti sa fantastikom, skoro i horrorom.
A Vladarica