Zajedničku listu smo objavili, izbrojili čak četrdeset serija koje ste prošle godine morali pogledati — a još stignete nadoknaditi ove — a sada je vrijeme da saznate pojedinačne (ne)ukuse vaših autora. Kao i lani, svatko od Serijalinih autora sastavio je svoju listu od deset najdražih serija, a nekima je to bio teži zadatak nego složiti se s kompromisima u zajedničkoj listi.
Ne želite znati kako se kobasica radi, razbit će vam (fiktivnu) iluziju o idiličnosti i slozi autora ovog sajta, recimo samo da su neke serije u zajedničkih finalnih deset izvučene čistim ždrijebom. No i to je valjda ilustracija onog što ponavljamo kao papagaji, onog što će vam gotovo svaki autor u svom tekstiću reći, ono čega ste valjda i sami svjesni — previše je toga što valja i što je svakom od nas drago. Shvatite ovo kao preporuku za sljedeće maratonsko gledanje i naravno, čitamo se i dalje u 2016. godini.
» Najbolje serije 2015. godine — ostalih trideset
Djevojka
Moram priznati da mi je ove godine napraviti listu od samo 10 serija bilo mnogo teže nego prošle, jer je izvrsnih televizijskih ostvarenja ove godine bilo najmanje 30, a ja sam mekog srca i teško mi je isključiti bilo koje. I ove godine sam se vodila isključivo subjektivnošću, što je možda bilo teže nego inače kad postoje serije koje su se toliko isticale svojom kvalitetom da ih nisam smjela izostaviti s popisa, nauštrb manje oštro napisanih i manje poznatijih, no svejedno vrlo šarmantnih serija koje su mi grijale srce.
Na prvom mjestu je Show Me A Hero, serija koja je više od televizijske serije; istančana studija ljudskosti, društva i ljudskog straha koji se manifestira kao zadrtost i nemogućnost prihvaćanja drugih jer su „drugačiji“. David Simon uspijeva svojim pristupom svaku temu učiniti razumljivom, pristupačnom i zanimljivom, a tako i naizgled suhoparno polje javne uprave, političkih odluka i izbora. Redoslijed ostalih devet nije fiksan, jer su mi sve bile kvalitetno društvo, koje bi me uspjelo razveseliti, rastužiti, šokirati i potpuno zaokupiti za vrijeme dok sam ih gledala. Tako je na drugom mjestu Hannibal, jedinstvena umjetnička vizija koja mi nije skidala osmijeh s lica cijelo vrijeme prikazivanja. U ovoj (vjerojatno, ali nada je još živa) posljednjoj sezoni, Bryan Fuller si je dozvolio najviše sporih artističkih prikaza šikljanja litara krvi, prosipanja pepela, prekrasnih čudovišta, čineći ovu sezonu mračnijom fantazijom no ikad. Osjećaj je bio važniji od radnje, a čudna i perverzna veza Hannibala i Willa je u drugoj polovici sezone doživjela vrhunac u užasavajućoj igri strave, nasilja i ljubavi. Definitivno jedinstvena serija, koja će mi zaista nedostajati.
Za Mad Men i Rectify objašnjenje nije potrebno, dok Person of Interest nastavlja svoju impresivnu distopijsku priču o masovnom nadzoru, proširujući je s buđenjem svijesti umjetne inteligencije i borbom između dva boga stvorena od ljudi. Jessica Jones mi je bila vrlo ugodno iznenađenje ove godine, definitivno nisam mislila da će mi se svidjeti koliko jest. Broad City mi je u drugoj sezoni bio još bolji nego prije, te je radi Knockoffs, Coat Check i St. Mark’s zaslužio svoje mjesto na listi. Serija o kojoj nije puno pisano, a koja mi grije srce na poseban način svojim slavljenjem života i muzike je Mozart in the Jungle. You’re the Worst i BoJack Horseman su se uspijeli još ugurati, ali umjesto njih bi tu slobodno još mogli biti Transparent, Rick and Morty, Master of None, Peep Show, Nathan for You, Louie, Kimmy, Sillicon Valley, iZombie, OITNB, Doctor Who, Fortitude ili Making a Murderer. Možda čak i Leftovers.
- Show Me a Hero
- Hannibal
- Mad Men
- Rectify
- Person of Interest
- Jessica Jones
- Broad City
- Mozart in the Jungle
- You’re the Worst
- BoJack Horseman
Marko Đurđević
Ne vjerujem u top liste, i znam da je izjaviti to i više hipsterski od stavljanja Show Me a Hero na prvo mjesto, ali ako nju maknem iz izbora – jer ništa drugo nije ni blizu Simonovom korištenju televizije za pripovijedanje o temi koja gotovo nikog ne zanima, pritom ju čineći zaokupljujućom, aktualnom i relevantnom svojim društevnim komentarom — sve druge serije na ovoj listi uz još barem dvadesetak drugih koje sam pogledao i vjerojatno desetak koje nisam u trenutku dok sam ih gledao bile su mi, ili bile bi mi najbolje.
Fresh Off the Boat koji u klasičnom formatu sitcoma unosi jedinstveni duh – i na čijem mjestu je mogla biti i Unbreakable Kimmy Schmidt i Parks and Recreation i Silicon Valley i Difficult People i Mindy Project i New Girl i Brooklyn Nine-Nine i sigurno još nekoliko serija – -možda ne zvuče prestižno poput hvaljenih drama, ali sa svojih pola sata tjedne radosti jednako su vrijedne kao i one. Htio sam samo naglasiti koliko je Jessica Huang savršen televizijski lik i kako je Nanatchka Khan uspjela (nakon neprežaljene Don’t Trust the Bitch in Apt 23) stvoriti toplu obiteljsku seriju iz koncepta koji je mogao biti stereotpima ispunjeno govno.
O serijama na ostatku liste već je napisano na tisuće riječi, pa ne bih u ovom kratkom bloku ponavljao ono što već svi znamo, ali moram kao i mnogi drugi zažaliti nad nedostatkom vremena za gledanje svega što sam želio. Bi li ovdje svoje mjesto našli Better Call Saul ili Transparent da sam ih stigao pogledati? Vjerojatno bi, pa ću sada zaokružiti natrag na besmislenost ove liste i kraja godine kao valorizacijskog perioda, no bez obzira na te činjenice, barem smo se dobro zabavili stavljanjem brojki pred serije i još više od toga, samim serijama. Bilo nam ih beskonačno odličnih i dalje, jer uz takav sadržaj, najslađa je muka kad nešto ispadne s ruba godišnje top liste.
- Show Me a Hero
- The Americans
- Louie
- Mad Men
- BoJack Horseman
- The Leftovers
- Orange is the New Black
- Fargo
- Last Week Tonight
- Fresh Off the Boat
Milan Đuričić
Svake godine, čini mi se, gledam sve više i više serija, a uvek je tu osećaj da smo neku propustili. Zato su godišnje liste odlične da nadoknadimo propušteno, vratimo se serijama od kojih smo nezasluženo odustali ili izbacimo one koje nam više ne pričinjavaju zadovoljstvo, a to je ono što je na kraju i najvažnije. Upravo zato na prvom mestu su The Leftovers. Iako odličan i u prvoj sezoni, u drugoj su nam Damon Lindelof i Tom Perotta dali još bolju priču, gde svaka epizoda stoji poput mini-filma, ali na kraju sezone daje sirovu, emotivnu, duhovnu, fantastičnu, ponekad pretencioznu, i na momente crno-humornu, dramsku seriju godine. Ura za treću (i nažalost poslednju) sezonu!
Na drugom mestu je meni najdraža serija ikad Mad Men, koja je imala odličan niz poslednjih sedam epizoda i finale. Treće je ambiciozni projekat Sense8, koji iako ponekad neujednačen, govori o povezanosti između ljudi i bliskosti koju svi traže, što je retkost kada dominiraju mračne drame sa antiherojima. Slično je i sa serijom sa četvrtog mesta, The Affair, o neverstvu, porodici, i različitim perspektivama, jer svi mi verujemo da smo glavni likovi svoje priče, a ne shvatamo da smo takođe i sporedni u svačijoj tuđoj priči.
Dalje su tu odlilčna porodično-špijunska drama The Americans, artistički triler Hannibal, gotski horor Penny Dreadful i miks pravno-proceduralne misterije i sapunice How To Get Away With Murder. Poslednje dve su Jessica Jones, detektivski noir, sa sjajnom protagonistkinjom i najboljim Marvelovim zlikovcem ikada; i Mr. Robot, najveće iznenađenje godine i serija o kojoj se najviše pričalo, kako zbog preokreta, tako i zbog aktuelnih tema terorizma, hakera i paranoji o identitetu (kako pravom tako i virtuelnom).
Pošto je lista samo od deset serija, izostale su neke sjajne komedije poput Broad City, You’re The Worst, Looking, Please Like Me, BoJack Horseman, Master Of None, Unbreakable Kimmy Schmidt… Mada problem kada vam se lista od deset serija lako može pretvoriti u popis od dvadeset-trideset, zapravo i nije toliki problem.
- The Leftovers
- Mad Men
- Sense8
- The Affair
- The Americans
- Hannibal
- Penny Dreadful
- How To Get Away With Murder
- Jessica Jones
- Mr. Robot
Marin Kuharić
Mojih top 10 zapravo ima četiri mjesta. Mad Men, Fargo i Leftoversi su broj jedan – o tome zašto bi jedna trebala biti ispred druge i treće bi se moglo raspravljati unedogled. Mad Meni su ipak Mad Meni, bili i ostali vrhunski do kraja. Leftoversi su me tjerali da ih gledam samo kad sam psihički bio sposoban za sat vremena mučenja, a Fargo je bio apsolutna perfekcija u svim aspektima. Drugo mjesto dijele BoJack Horseman i Rick & Morty, ne sjećam se kad su me animirane serije toliko oduševile. Vjerojatno South Park kad sam ga prvi put otkrio kao klinac. Veep, Casual, Master of None i Kimmy dijele treće mjesto za komedije, a The Americans su token dramska serija na četvrtom mjestu, koji su za dlaku izgurali čitav niz fantastičnih serija.
Hulu me izuzetno impresionirao ove jeseni s kombinacijom Difficult People i Casual. Netflixove serije sam bingeao više nego što sam trebao – Kimmy i Master of None su, kao što je i vidljivo s liste, moju apsolutni favoriti u žanru komedija. Comedy Central je s Broad City, Nathan For You, South Parkom i Inside Amy Schumer imao još jednu fantastičnu godinu. A broadcast mreže, eh… Osim The Good Wife, Shondinog Murdera i CBS-ove Mom – slabo. Jako slabo, vjerojatno najslabije ikada. The CW sam kompletno prekrižio, više mi Flashovi i Djevice ne drže pažnju.
Volim istaknuti i reality showove/dokumentarce koji su mi obilježili godinu, jer ih ne volim trpati na istu listu s igranim serijama, no smatram da zaslužuju spomen. Netflixov Making a Murderer – vau, recimo da će mi Božić 2015. biti zapamćen kao onaj Božić kad sam bingeao deset sati apsolutno nevjerojatnog materijala kojeg jednostavno morate pogledati da biste u njega povjerovali. RuPaul’s Drag Race i HBO-ov VICE, standardno, najveći guilty pleasure i vrhunska dokumentarno-informativna emisija (yay za HBO što im daje dnevnu live emisiju!). I na posljetku, Billy on The Street, najsmješnija namjerna blamaža koja postoji na televiziji.
- Mad Men
- Fargo
- The Leftovers
- BoJack Horseman
- Rick & Morty
- Veep
- Casual
- Master of None
- Unbreakable Kimmy Schmidt
- The Americans
Dario Španović
Kao i svake godine, podvući crtu na samo deset najdražih serija godine veći je problem nego uklanjati svijeće, stolce i grafite ispred sjedišta Mosta. Ni ove godine situacija nije bila ništa drugačija jer od količine kvalitetnih serija se ne može disati. Nijanse su odlučivale, sljedećih deset nisu ništa lošije od navedenih, ali iz ovakvih ili onakvih razloga sam više uživao u ovim, gore navedenim.
Najgore je što neke serije zbilja nisam stigao pogledati do kraja, što sam sam kriv (Narcos, Better Call Saul, Fortitude) a neke su svoje premijere imale relativno kasno tako da su izostale (Making a Murderer, Mozart in the Jungle). Dio serija ostao je izvan bilo kakvih kombinacija jer pak nisam ni sekunde pogledao (Manhattan, Togetherness, sve ikad). Sve u svemu, trend smanjenja gledanja serija iz godine u godinu se nastavlja ili u najbolju ruku – stagnira. No, da ne duljim dalje o prolaznosti života, idemo redom.
Kao u dobra stara vremena, dvije HBO-ove serije zauzimaju prva dva mjesta na listi; veliki David Simon u još jednoj borbi protiv nepravde izlazi kao – točkica na radaru svekolikog pučanstva, a pobjednik šačice zagriženih zaljubljenika u televiziju.
The Leftovers je ove godine bio još bolji, ali pored Simona će uvijek završiti na nižem mjestu. Najveće iznenađenje godine za mene je bio Mr. Robot koji me držao na rubu stolca iz epizode u epizodu. Napeto, zanimljivo i drugačije.
Najveći problem kod zadnjih sedam epizoda Mad Mena bio je taj što je bilo samo sedam epizoda i što su se emitirale relativno rano u godini. Jedna od najboljih serija u povijesti medija. Fargo je ove godine bio još bolji nego u prvoj sezoni, a Kingdom mi je jedna od najdražih serija koju nitko ne gleda.
O Adventure Timeu bi se mogle napisati knjige, a u jednoj ili dvije rečenice teško je objasniti kako ova fantastična serija iz epizode u epizodu, u samo deset minuta, objašnjava značenje života, egzistencije, svemira, ljubavi, prijateljstva, tuge – svega. Bio sam jedan od najvećih protivnika Halt & Catch Fire na početku prve sezone, ali druga je bila sjajna. Veća, hrabrija, zanimljivija i daleko bolja. Nathan je bio Nathan, a This is England je bio depresivan kao i uvijek. Četiri epizode kroz četiri godišnja doba ovaj put. Rekli su da je to sad definitivno to, ali nitko se normalan ne bi žalio da gledamo ove likove do kraja života, kroz sva nogometna prvenstva na kojima je Engleska sudjelovala.
- Show me a Hero
- The Leftovers
- Mr. Robot
- Mad Men
- Fargo
- Adventure Time
- This is England ’90
- Halt and Catch Fire
- Kingdom
- Nathan for You
Mihailo Valjetić
Da mi je netko prije godinu dana rekao koje ću serije staviti na svoju top listu najboljih ove godine, ne bih mu vjerovao. Neke serije s vrha poput Mad Mena ili The Leftoversa ne bih ni u ludilu ovdje spominjao, dok bih umjesto njih veličao The Big Bang Theory i slične sitcome ili ustajale procedurale. Zato sam ove godine odlučio dati šansu malo ozbiljnijim serijama, ponajviše dramama, i nisam se razočarao, već sam u potpunosti bio očaran tom drugom stranom televizije koju sam godinama zapostavljao.
Loša strana mog oduševljenja kvalitetnom dramom je bila sama količina takvoga originalnoga sadržaja na današnjoj televiziji koja mi je bila nuđena nasuprot onoj količini koju sam uspijevao pogledati. Usprkos izvrsnosti programa, trudio sam se da moja lista bude što pravednija i da istakne samo ono najbolje od najboljeg uzimajući u obzir serije u kojima sam najviše uživao ove godine i po kojima će mi 2015. ostati u sjećanju.
CW mi je ove godine postao jedna od najzanimljivijih mreža s broadcasta pokazavši da je spreman za puno više od snimanja običnih guilty pleasurea. Jane the Virgin, iZombie, The 100 i The Flash su samo neki od primjera odličnosti ovog kanala, a nadolazeći projekti će ga samo proslaviti još više. S druge strane imam nove i stare “dramedije” poput You’re the Worst, Orange is the New Black i BoJack Horseman koja se svaka istaknula u svojem području, dok mi je Mr. Robot postao najugodnije iznenađenje ovoga ljeta.
Televizija mi je pružila i superherojske adaptacije Jessice Jones i Daredevila u mračnijem, ali jednako zabavnom tonu te me oduševila u pobližem predstavljanju raznih drugih aspekata ljudskog života — od droge (Narcos), preko seksualnosti (Transparent) i odvjetništva (Better Call Saul, How to Get Away With Murder) pa sve do aktualnih svjetskih problema (Last Week Tonight). Svaka od ovih serija podjednako zaslužuje biti na listi jer je uvela nešto posebno, drugačije i vrijedno spomena te dovoljno zanimljivo i napeto da su granice između navedenih na listi toliko tanke da bih lagano mogao ubaciti bilo koju drugu navedenu seriju.
- Mad Men
- The Leftovers
- Fargo
- The Americans
- Hannibal
- The Affair
- Doctor Who
- Rick and Morty
- Unbreakable Kimmy Schmidt
- How to Get Away with Murder
Krešimir Vinšćak
Uskoro će ponovo naš izbor najzanimljivijih novih serija koje iščekujemo u 2016. godini. Bacio sam malo oko na lanjski izbor, kada smo izdvojili tridesetak serija, od koji nam se većina činila interesantno i uzbidljivo. Godinu dana kasnije, s tog popisa šest je serija završilo na zajedničkoj listi koja broji četrdeset serija, ali još se dodatnih šest pojavilo se bez pompoznih najava i oduševile su nas — Casual, Catastrophe, Deutchland 83, Fortitude, Master of None, The Jinx.
Odlične serije počinju se pojavljivati na mjestima od kojih to ne očekujete — USA Network bila je mreža populirana laganim, zabavnim serijama koje možda ipak nisu “tip” serije za godišnje top liste, a još više podsmjeha izazivala je CW-ova produkcija. Mr. Robot je sada na našoj finalnoj listi, a Jane the Virgin je prva CW-ova serija koja osvaja bitne nagrade. Za Pivot pred tri godine niste čuli, jer nije postojao, a prošle je zajedno s britanskim Skyjem emitirao Fortitude; dok smo s Amazona do pred tri godine naručivali samo knjige i neke sitnice, a sada gledamo Transparent, Casual, Mozart In the Jungle…
Liste su beznačajne, ali usto zabavne i informativne. No, pogledati sve što drugi kažu da valja, u samo 365 dana, nemoguće je. Ja znam da sam započeo, ali nisam dovršio ni Narcos, ni Man In the High Castle, ni Jessicu Jones, ni Fortitude, a najgore od svega — ni treću sezonu The Americansa. Ove godine će biti lakše, ipak je prijestupna.
- The Leftovers
- Show Me a Hero
- Fargo
- Rick and Morty
- Mad Men
- Better Call Saul
- Rectify
- Silicon Valley
- BoJack Horseman
- Veep
Marko i Krešo- moji igrači :) tu smo negdi , u 5 deka
Jooooj. Kad vidim sve ove liste mogu samo zamisliti koliko je teško bilo sve stopiti u jednu, a da svi budu zadovoljni. I koliko je samo kvalitetnih serija izašlo ove godine, nije za povjerovati. A za očekivati je da će broj rasti. Najbliže mojoj listi je bio Marin, koji na listi ima pet serija koje su i mene oduševile.
“Ove godine će biti lakše, ipak je prijestupna.”- umro sam na ovo. :PP
Moja lista bih imala najviše poklapanja sa Krešinom, čak četiri.