Nakon što smo predstavili prvu trećinu 30 (nama) najboljih serija godine, izbor nastavljamo člankom sa serijama od 11. do 20. mjesta. I lagano dolazimo do dijela gdje ćete vi protestirati zašto neke serije nisu više ili zašto su izostavljene, a mi slijegati ramenima braneći se da imamo konačan broj mjesta za popuniti. Nismo (ni) ove godine varali sa finalnih deset, tako da neće biti dijeljenja mjesta — a na ovom popisu našle su se serije koje su u nekim ranijim varijacijama liste bile i u prvih deset. Kako na konačnu listu ne možemo ugurati 15 serija na 10 mjesta, netko je morao izvisjeti… Svejedno, radi se o sjajnim serijama čijem se povratku uvijek radujemo, a nove epizode s nestrpljenjem iščekujemo. Čitamo se za dva dana sa izborom finalnih deset najboljih serija godine, a u međuvremenu možete probati pogađati koje bi to bile. Pratite li nas barem malo redovitije, sigurno nećete trebati puno mozgati.
» Najbolje serije 2012. godine: 21. – 30. mjesto
Happy Endings je od svojeg lošeg početka te generične radnje i likova postao jedna od dvije-tri najbolje humoristične serije na velikim mrežama. Da, ni nama još nije posve jasno, ali ako ne gledate propuštate mnogo. Endingsi su krajem prve sezone počeli pokazivati znakove života, a u drugoj je sve sjelo na svoje mjesto. Ova simpatična serija zaslužuje da joj date drugu šansu ako ste od nje odustali u početku i da zajedno s nama uživate u trećoj sezoni. Jedan od najboljih humorističnih ansamblova na televiziji i serija sa vjerojatno najvećim “jokes per minute” omjerom.
Ah, Downton. Osjećamo se kao pravi hipsteri jer smo ga “lajkali i dok nije bio mainstream”. U prvoj smo sezoni ostali zadivljeni raskošnošću setova i mnoštvom šarenih likova koje je stvorio Jullian Fellowes. U drugoj je sezoni priča oko Prvog svjetskog rata seriju odvela u drugom pravcu, a ove sezone… Nešto je falilo. Nemojte nas krivo shvatiti, još uvijek volimo posjetiti Downton i uživati u Violetinim one-linerima, no osim ključne epizode sa smrću jednog od važnijih likova, izvlačenje Batesa iz zatvora i financijska kriza Crawleyevih nije nas uspjela zadržati toliko zainteresiranima. A uz priče da glumci polako počinju napuštati seriju, čini se kako su dani slave, nažalost, iza serije.
Već smo postali dosadni sami sebi koliko se ponavljamo. No, nije nam teško reći to još jednom. Southland je jedna od najboljih serija koju ne pratite. TNT-jev skriveni dragulj, koji je redefinirao žanr policijskoga procedurala svojim realističnim i brutalnim prikazom života nekolicine policajaca LAPD-a, u svojoj nas je četvrtoj sezoni iznova oduševio. Lucy Liu pridružila se glumačkoj postavi, a iako smo u početku bili skeptični oko dodavanja poznatih imena u postavu samo zbog njihove prepoznatljivosti, njezina Jessica Tang ostat će nam u sjećanju kao jedan od najupečatljivih likova u seriji. Southland u veljači ulazi u petu (!) sezonu, a nakon svih problema u kojima se serija pronašla tijekom svog emitiranja, pravo je čudo da uopće to izgovaramo.
Najčešće opisivana kao britanski odgovor na Mad Men, svi koji su gledali složit će se da to i nije baš najsjaniji opis ove vrlo, vrlo dobre, na trenutke i odlične serije autorice Abi Morgan. Britanci nam sve svoje serije daju na kapaljku, ništa drugačije nije bilo ni s The Hourom. U 2012. BBC je emitirao šest epizoda odlične druge sezone o britanskim novinarima pedesetih, a čekanje na moguću treću moglo bi potrajati. Dominic West, Romola Garai i Ben Whishaw trojac su dominira ekranom u svakom svom pojavljivanju, a dolazak Petera Capaldija samo je učvrstio The Hour kao jednu od najboljih serija u 2012. Gledajte.
Kada spojite Davida Milcha (NYPD Blue, Deadwood) sa Dustinom Hoffmanom, Dennisom Farinom i Nickom Nolteom u televizijskoj kuhinji HBO-a, dobivate najiščekivaniji televizijski projekt godine. Milcheva serija o kockarima i konjičkim trkama nije bila za svakog; na momente teška, nerazumljiva i komplicirana, odbijala je voditi gledatelja za ručicu te posljednično bivala povremeno konfuzna. No, kada je ušla u puni galop i razmjestila sve figure na šahovskoj ploči (ups, pardon, kriva sportska usporedba), proizvodila je neke od najdivnijih, najuvjerljivijih televizijskih momenata godine. Milch je čak i trkaće konje, te prekrasne životinje, učinio ravnopravnim likovima serije, a same utrke bile su vrhunci epizoda — uzbudljivi, napeti, puni emocija i savršeno vizualizirani — te sjajno vezivali sudbine glavnih likova. Prava je tragedija što su tri konja uginula na setovima, a serija bila prisilno otkazana zbog rizika ponavljanja nesreća…
Ove godine je Community imao više fantastičnih epizoda, ali i više onih lošijih. Dojma smo da sredine nije bilo, iako su i te “lošije” svejedno jako dobre. Prošle godine serija se nalazila visoko na našoj listi, ove godine je malo pala. Obožavamo mi Community i dalje, drago nam je što je uopće dogurao do četvrte sezone, ali hoće li to biti ista serija sada bez Dana Harmona vidjet ćemo tek za… kad NBC već odluči. Ovako čekamo zajedno s vama na nove epizode u nadi da četvrta sezona neće biti i posljednja.
Kada vas FOX-ove animirane serije iznevjere svojom repetitivnošću i manjkom originalosti, ono što vas uvijek može utješiti jest činjenica da postoji animirana alternativa pod imenom Archer. Kao naš trenutno omiljeni televizijski špijun, promiskuitetni, šovinistički, balavi bogatun koji usput obavi i koju misiju, Archer nas redovito nasmije do suza, kao i njegovi kolege is ISIS-a, bilo da je riječ o beskrupuloznoj Pam ili smotanom Cyrilu. Jedno je sigurno – bez izvrsne postave glasovnih glumaca (H. Jon Benjamin, Aisha Tyler, Judy Greer, Jessica Walter…) koji svojim glasovima daju život ovim likovima, Archer ne bi bio ni upola dobra serija. Klanjamo se FX-u što održava Archera na životu i nadamo se da nam ga nikada neće prestati servirati. Jer apetit još ni približno nismo izgubili.
BBC je i ove godine emitirao samo tri epizode Sherlocka. Odnosno, Steven Moffat i društvo stvorili su samo tri. Tri epizode koje su se emitirale kroz prva tri tjedna kalendarske 2012. godine, a Sherlock je ponovo bio zanimljiv, životan, žustar i duhovit kao prve sezone. Sasvim je dovoljno vremna prošlo da je zaboravimo već, dugo smo i razmišljali zaslužuje li mjesto na listi obzirom da se radi o nekakvom hibridu filma i mini-serije, ali kvalitetom je to Sherlock i više nego zaslužio. Cumberbatch i Freeman će se vratiti kao Holmes i Watson negdje krajem sljedeće godine ili čak početkom 2014., a mi jedva čekamo što su Steven Moffat i društvo pripremili.
Nakon fantastične druge sezone, očekivanja pred treću bila su jako, jako visoka. Kako serija prati kocept “glavnog sezonskog negativca”, bilo je pitanje kako će nadoknaditi sjajnu, Emmyjem nagrađenu Margo Martindale. Hoće li ostati na televizijskom vrhu, ili nastaviti tek kao zabavna akcijska serija koja je imala jednogodišnji moment genijalnosti. Sons of Anarchy, također FX-ova serija, bliži je onoj drugoj opciji, no Justified je uspio opravdati velik dio očekivanja te ostao jedna od najboljih televizijskih drama. Možda nije bio jednako dobar kao lani, no definitivno nije razočarao.
Znate dobro koliko smo se veselili drugoj sezoni Igre prijestolja i koliko iščekujemo treću. No, koliko god voljeli seriju, nismo mogli opravdati uvrštavanje njene druge sezone među najboljih deset serija godine. Neki dijelovi — posebno onaj o Dany i njenim izgubljenim zmajevima — djelovali su suvišno i rastegnuto, pomalo nevjerojatno obzirom na količinu radnje koja je morala biti ugurana u samo osam epizoda, a radnja je užurbano skakala s mjesta na mjesto, rijetko se dovoljno posvećujući jednoj skupini likova. Između ostaloga, i zato nam je drago što će većina epizoda treće epizode biti vremenski produljena. No, kritiziramo jer volimo. Game of Thrones je svejedno uvijek zabavan za gledanje, nevjerojatno ambiciozan i golem, a epizoda “Blackwater” bila je jedna od najuzbudljivijih i najboljih protekle godine. Rijetke serije mogu konkurirati Igri po opsegu i ambicioznosti, detaljnosti i živosti stvorenog svijeta.
\”Remedial Chaos Theory\” i Law & Order epizode same po sebi zaslužuju da cijelu 3.sezonu Communityja pomaknu 10 mjesta prema vrhu.
I još… Znam da ste upućeni, no ignoriranje Michaela Manna u stvaranju Luck? Uopće nije cool.
Remedial Chaos Theory je epizoda iz 2011. godine…
https://www.serijala.com/izdvojeno/recenzija-luck-sreca-je-u-strpljenju/
justified treba biti u top 10 što se mene tiče :)
Necu o razlicitim ukusima. Tako da mi prenisko rangirani Community i GoT i ne smetaju. Ali nesto mi nije jasno. Downton Abbey je imao sasvim prosecnu sezonu (ustvari najslabiju do sad), a Happy Endings recimo, odlicnu. Ako se racuna samo 2012-ta, onda tu nesto ne stima…Cini me da se nekima stare zasluge vise racunaju no drugima…
Obecao sam si da necu previse odgovarati na komentare i obrazlagati listu. Glupo izgleda kad je svaki treci avatar moj, a lista kolektivna.
Ali evo… Mozda je najbolje da iduce godine ne numeriramo liste van top 10. Da promijesas poredak i postavis ga proizvoljno, nama bi bilo manje više okej. Sve je to tu negdje, vrlo okvirno i na kraju krajeva manje bitno. Happy Endings je imao odlicnu sezonu, pa je zato i na listi. Napisano je u blurbu, Downton je imao slabiju od prethodne dvije. Ali eto. Slucajno je jedno mjesto iznad, da je jedno mjesto ispod to bas nista ne bi znacilo o nasem misljenju. Isto vrijedi za serije sa gornjeg dijela ove liste te one na dna top 10. Vjeruj mi da se nismo puno zamarali svim permutacijama usporedbi serije sa serijom.
Očekivao sam Homeland u ovom društvu s obzirom na slabiju drugu sezonu jer se lani s boljom prvom jedva ugurao u top 10.
Ma mozda je bio nesto nize (#8), ali bio je apsolutno sigurno \”unutra\” u svakoj kombinaciji. Vaznije, mislim da su bas sve serije iznad Homelanda na toj listi ove godine imale slabije sezone prethodne. Ukljucujuci Homeland? Vjerojatno. Zato mislim da je neka razlika u kvaliteti serija ove godine puno manja, a lista zajebanija za složiti.
A Homeland… Ja se mogu sam sa sobom posvađati oko ove sezone. Zapravo se sve svodi na to koliko mislis da su bitne logicke rupe u radnji u drugom dijelu sezone i neke malo blesavije, neuvjerljive stvari. Mislim da je finale dijelom iskupilo prethodnih par epizoda i da je ove sezone Homeland imao \”higher ups i lower downs\”.
Tamo na forum hr.u sam se svađao kako je ova sezona vrlo dobra, samo što je prva bila odlična, dok su ostali bili mišljenja kako se serija srozala. Sad vidim da sam bio u pravu, jer vi valjda nekog boga znate o serijama.
Izbor mi je ok.Imam primjedbi,ali ko nema.Odličan mi je komentar o Game of Thrones.Ipak moram reći da mi se ćini da ste previše spoiler-ali u članku o Downton Abbey(ima nas koji nismo stigli još pogledati).
I ova druga lista čini mi se OK. Iznenadilo me što Sherlock i GoT nisu ušli u TOP 10 (bez obzira na kojem su mjestu, dvadesetom ili jedanaestom), čisto što nisu u TOP 10. Ali vjerujem da je opravdano te da će zaista sjajne serije ući u desetku.
Po meni bi trebale/mogle-poznavajući Serijalovce ući ove (neću numerirati):
Mad Men, Louie, Breaking Bad, Homeland, Boardwalk Empire, Parenthood (najbolja sezona dosad!), Parks and Recreation, The Good Wife, Sons of Anarchy…Od novih možda Newsroom ili Girls, iako sumnjam… Ako se još neke sjetim, napišem.
Hell on Wheels i Dexter bi trebali biti među 30 najboljih.
Ne bi.
sviđa mi se:D ima tu par showova koje sam ocekivao u top10, al nije mi pretjerano zao sto nisu
moram prognozirat top10:
1. BB (mislim da je ovo zicer)
2. MM
3. Louie
4. Girls (znam koliko ih volite, mogle bi biti i nešto više)
5. P&R
6. Homeland
Za ove gore sam siguran da će bit u top10. Eh sad, tu počinje nagađanje.
7. Parenthood
8. The Good Wife
9. Treme
10. Boardwalk Empire
Pokušavam se sjetiti još nekih showova koji su u igri, a to bi bili eventualno New Girl i SoA, ali iskreno ne vjerujem da bi se probili tako visoko. Sve u svemu, keep up the good work!
ne znam zašto bi breaking bad bez razmišljanja trebao biti na prvom mjestu. mislim, serija je bila i dalje poslovično odlična, ali tek se u zadnje 2-3 epizode počelo nešto događati što bi zavrijedilo sigurnu prvu poziciju, kao što je bilo s 3. i 4. sezonom…
New Girl nema šanse :)