Kvaliteta ili kvantiteta? – serijala.com
Trenutno čitaš
Kvaliteta ili kvantiteta?

Kvaliteta ili kvantiteta?

Prošlo je nešto vremena otkako smo posljednji puta imali vikend anketu / debatu, a obično su znale biti popularne… Stoga, ovog puta pitanje glasi — kad biste teoretski imali izbor, biste li željeli da se draga vam serija oduži kroz veći broj sezona ili završi ranije, ali na vrhuncu? Pitanje je donekle povezano sa rezultatima izbora najboljih serija sezone, kojeg smo organizirali prošlog mjeseca. Primjetili smo da se pri vrhu anketa nalazi veći broj starih favorita koji možda više nisu na svom vrhuncu kao u starim danima — barem je to naš dojam — ali očito još uvijek drže velik broj vjernih fanova. Samo inercija po principu “kad već toliko dugo gledam” ili…? Iako se odgovor nameće sam iz rezultata izbora, ovdje imamo malo više prostora za diskusiju.

House i The Office nakon osam sezona, Supernatural i How I Met Your Mother nakon sedam, Dexter nakon šest, True Blood, The Big Bang Theory i Californication nakon pet… Redom serije “krive” za sve češće ponavljanje i reciklažu, daleko od svojih najboljih dana. A pri vrhu popularnosti.

Naravno, to je uvijek otvoreno za debatu i neće se svi složiti oko navedenih serija. Mogli bismo izdvojiti čak nekoliko kontra primjera, kao iznimki pravilu. Dečki iz It’s Always Sunny in Philadelphije u poodmakloj semoj godini napravili su svoju ponajbolju sezonu dosad. Slično kao i Larry David te njegov Curb Your Enthusiasm, također u sedmoj. South Park danas možda nije na razini jednoznamenkastih sezona, ali Tery Parker i Matt Stone još uvijek imaju žara i inspiracije u sebi. Njima je, doduše, lakše kada inspiraciju crpe iz aktualnih događanja. Slično sa Futuramom koja nije “ona prava” sa Foxa, ali daleko od toga da nam nije drago što je dobila drugi život.

HIMYM
Hoćemo li u 27. sezoni HIMYM gledati sijedog Barneyja?

Pitanje je, naravno, čisto hipotetsko. Televizija je biznis, a — poglavito ona američka — funkcionira na principu muženja materijala do zadnje kapi dolara. Autori će ponekad napustiti seriju, bilo zbog zasićenja ili jer smatraju da više ne mogu dati 100%, no oni nisu (većinski) vlasnici serija. Produkcijski studio i mreža će drage volje nastaviti seriju koja donosi profit, a rijetki su primjeri mreža koje čuvaju njihov integritet te tempiranje kraja prepuštaju njihovim autorima. HBO, AMC i FX su među njima, a Starz je pokazao ogromnu smjelost kada se odrekao Spartaka — njihove praktički jedine popularne serije — nakon samo tri sezone (i sitniša u obliku prequela).

Zasićenje materijala je neizbježno. Ne postoji neograničen broj priča i humorističnih situacija u koje možete uvaliti isti set likova, pogotovo ne uz tempo od 24 epizode godišnje. Samo-reciklaža i ponavljanje neizbježno dolaze s vremenom, samo je pitanje “sluha” i osjećaja za pravi trenutak završetka. Neke serije bolje “podnose” razvlačenje, neke lošije. Neke su “genetski” predodređene da istrpe više istih varijacija priče, poput Housea i sličnih mu procedurala uglavnom baziranih na epizodnim pričama. Druge, pak, krenu sjajno, ali brzo izgore. Serije serijalizirane radnje kompleksnije su i podložnije bržem “trošenju” materijala.

Dakle. Biste li radije i u jedanaestoj sezoni iščekivali odgovor na pitanje “tko je majka?”, slušali Sheldona kako ponavlja “Bazinga!”, Dextera kako izbjegava bilo kakve posljedice, pratili seksualne frustracije vampira i Hanka Moodyja kako ševi sve što hoda? Ili biste radije da, kada autori osjete da ne mogu napraviti sezonu na razini, jednostavno kažu “to je to”. Makar u trećoj sezoni kao autori Spartaka — potpuno neočekivano (i pomalo rano).

Nek’ ide koliko ide ili odustani dok vodiš?

Kvantiteta ili kvaliteta?

Loading ... Loading ...

26 komentara
  • što se britanskih sitcomova tiče, definitivno kvantiteta. Kvalitetu gotovo uvijek imaju, ali serije traju u najboljem slučaju kao američka polusezona :((

    • pa kad ti uopće ne kužiš, da ovo što si napisao je u biti bit i bitak ove rasprave.

      BBC i ostali englezi upravo i imaju KVALITETU jer NEMAJU kvantitetu.

    • mozda se trebalo malo drugacije formulisati pitanje, tipa da li bi radije da su te serije sa 8+ sezona vec gotove, tj. ima li uopste smisla da serije idu toliko dugo.

      • Da. Mozda je bilo bolje staviti “americki” vs “britanski” princip.
        (između čega bi teško mogao birati. kužim poantu sa spaced komentarom, ali između 4 sezone i 24 epizode it crowda ili tri puta toliko communityja… i’m going with the latter one)

        • americski princip je dobar za upratiti na tvu neki dan sam upratila community na tvu, i fino je tako odgledati epizode iz sredine sezone i ismijati se i gotovo. ali ako sezona ima samo 6 epizoda onda je mozda bolje odgledati citavu sezonu i padati sa stolice od smijeha.

          • isto, vecina tih kracih sezona/serija ima vecu koncentraciju boljih epizoda. ja vise volim pregledati sve u komadu vise puta, nego na preskak gledati epizode koje volim.

  • mislim da je ovo pitanje vise za serije koje funkcioniraju od epizode od epizode tipa sitcomovi i procedurali, nego za neke serijalizirane drame, koje bi trebale ic prema nekom smislenom zavrestku radnje, kad s takvim serijama ides nabit kvantitetu, onda dobijes ove trenutne sezone supernaturala ili lost

  • Definitivno kvaliteta – najgore mi je kad odlična serija zbog istrošenosti i sličnih razloga zapravo poništi samu sebe. Ovako ću je pogledati opet nakon nekog vremena i sve će ostati u dobrom sjećanju :))

  • Mislim da ovisi o kojoj je seriji. A možda ne bi mogla biti baš objektivna…
    Prve dvije sezone House-a su bile super, poslije sam gledala jer mi je lik bio zanimljiv i htjela sam ga vidjeti u još čudnih situacija, ali generalno je serija išla prema dolje.

    Isto tako možda serije koje su nam bile genijalne, a trajale su kratko, da su produžene isto bi postale sranje. Firefly će mi uvijek biti jedna od jako dobrih serija, prebrzo završena. A opet se pitam, da li bi zadržala kvalitetu nakon n-te sezone…

  • Definitivno kvaliteta ali uz par mogućih iznimki, triba uvik bit neka serija tipa simpsoni, futurama ili slicno, ali kvaliteta sigurno

    • mislim na seriju tipa da mos ukucat u jutub il slicni servis,khm, simsons s14e23 i pogledat je, bez da se zamaras da se nesto desilo prije ili da ce se nesto desit poslje, a da opet znas likove i sve to

  • Rijetko koja serija se poboljšava kako ide dalje. Najbolje bi bilo, naravno, da se producentima prepusti izbor kada će serija završiti ali biznis je biznis.

  • Joj, zbog inercije mogu još gledati jednu sezonu, ali sam prekrižila kompulzivnost gledanja do kraja kada je riječ o američkim serijama.
    Btw, svaka čast IT Crowd.

  • Na ovako postavljenu anketu, naravno da je odgovor kvaliteta. Ali, trebala je biti postavljena nekakva margina, npr. 5. sezona. Jer da je ne znam kako kvalitetna serija, opet je glupo ako ima samo jednu ili dvije sezone. Općenito, volim da serije koje volim traju što duže. Najčešće vrhunac bude između sezona 2-4, ali ako sam seriju zavolio od početka s užitkom ću je gledati i u 10. sezoni. Gotovo nikad mi se ne događa ono što primjećujem kod drugih da im se zgade serije koje su im prije bile omiljene. Općenito, ako serija uspije trajati dugo s minimalnim padom kvalitete i dobro održi gledanost, to je po meni najbolja opcija.

  • Ima tu raznih slučajeva, ali bez trunke sumnje, kvalitet uber alles.

    Jedan od najboljih mi je primera Entourage. Bio sam hard core fan, gledao epizode po 5x, a onda pretposlednje dve sezone su bile ispod nivoa, i sve je kulminiralo užasnom poslednjom sezonom i katastrofalnom poslednjom epizodom. Došlo je dotle da taj film koji treba da rade nemam nikakvu želju da gledam,a sve do pre dve godine sam mislio da nikada neću prežaliti seriju jednom kada završi.

    Zato su Britanci carevi. Uvek želiš više, ali barem ono što dobiješ ne bude šablon i štancanje jednog te istog, ili još gore veštačka eksperimentisanja zarad pokušavanja da se mrtvac oživi…

  • Istina, anketno pitanje moglo je biti “spretnije” postavljeno. Mislim da je stvar popularnosti kod ovih spomenutih serija (House, Office, HIMYM, Supernatural, Dexter, True Blood itd. da ne nabrajam sve spomenuto u članku) naprosto stabilnost, da se tako izrazim.

    Ljudi žele gledati seriju za koju znaju da će trajati i da ne ovisi o lošoj gledanosti i da bi mogla biti ukinuta. Pogotovo u današnjem vremenu kad gledanost diktira puno toga, a fanovi igraju puno manju ulogu (čast izuzecima kod javnih mreža, naravno da za kabelske ne vrijedi isto).

    Jer treba i početi gledati novu seriju s novim likovima, pa slijedi “upoznavanje”, “privikavanje” na seriju, odgovara li ti uopće. Radi toga se sigurno neki naviknu na navedene popularne serije i manje šanse dobivaju ove nove.

  • Kvantiteta.
    Doduse, za ove serije koje ste spomenuli (TBBT, HIMYM) najradije bih da su ukinute nakon dvije sezone, ali to je zato jer mi nikad nisu bile posebno dobre, pa mi je bilo ok pogledat prvih par sezona koje su bile solidne, a sad ih gledam po inerciji iako mi ustvari idu na zivce (HIMYM cak ne toliko, ali TBBT je postao tesko sranje nakon 3. sezone). Ali odmah bih prihvatio 7 sezona Fireflya. Cak i da mu se pred kraj dogodi isto sto i Houseu, da zadnje dvije-tri sezone budu tesko sranje, svejedno bi se vjerojatno nagledali odlicnih epizoda u drugoj, trecoj ili cetvrtoj sezoni. Isto vrijedi i za Community, iako mi je vec druga, a pogotovo treca sezona dosta losija od prve, svejedno bih odmah prihvatio barem 6-7 sezona.
    Ali serija koje mi je najvise zao (zbog preranog otkazivanja) je Seinfeld. Ok, netko ce reci da otkazivanje nakon devete sezone nije prerano, ali imam dojam da je Seinfeld isao jos 20 godina, da bi i dalje bio smjesniji od svih drugih serija na televiziji

  • Ja baš mislim da je Firefly postao toliko “kultan” upravo zbog ranog otkazivanja.

    A pad kvalitete je često subjektivan. Pogotovo što kod nekih serija tek retroaktivno shvatiš koliko su bile gubitak vremena – neću započinjat prepucavanja oko LOST, nego npr. sjeća li se još netko onog smeća “Harper’s Island”? E da mi je vratit svaku minutu koju sam izgubio na tu seriju..

  • Ja sam uvijek bio za kvalitetu, tu je kraj priči za mene. Ove serije koje idu unedogled, pogledaš koju epizodu tu i tam i nije bed, jer je ionako skoro svaka priča za sebe – HIMYM i Two and a Half Men su klasični primjer dobrog showa kojeg ne moraš gledat svaku epku, već kad ti se ćefne malo za nasmijat.

    Po meni jedna od najboljih primjera super serije je Babylon 5, koji je do 5.sezone imao sve. Priču pažljivo razrađenu, s super likovima koji nijedan nije bio bezveze, i fakat se to vidilo. Fringe je napravio ogromnu grešku što ga nastavljaju, četvrta sezona je trebala po meni bit zadnja jer je baš taman čitav plot konačno bio objašnjen i dalje nije trebalo ić, al ne, oni moraju sad se borit protiv onih ćelavaca.

    Istina je da je pad kvalitete nekog show-a subjektivan, tako da se svi tu možemo natezati do mile volje jjel neš valja il ne valja.

    Problem je s današnjim serijama da kompanije koje ih produciraju uopće ne zanima priča, nego samo prodaja reklama masama.

    Zato sam iskreno iščuđen Supernaturalom, koji je trenutno najbolji fantastic show, usprkos toliko sezona – mislio sam da će bit sve gori, ali je uspio zadržati kvalitetu, mmada je u petoj show mogao solidno doživjeti kraj. Iznimka vrijedna hvale.

    I Prijatelji su show koji je uspio zadržati svoju kvalitetu do samog kraja, kao i Seinfeld, ali već vidite da je riječ o serijama iz dvedesetih i ranije.

    Danas je jednostavno premalo kvalitetnih serija čini se, bar SF-a koji ja obožavam. No još nisam naišao na show iz žanra komedije koji je ravan Prijateljima ili Seinfeldu ovih zadnjih godina. Tako da smijem reći da danas ima jako malo svježih ideja, i često ih se brzo pokvari ili ukine, jer ne dobiju priliku zs drugu ili trteću sezonu, dok glupi SG Universe je dobio dve sezone (jedva) a nije bio ni do koljena prethodnicima.

    Ma da ne rantam, sve to ovisi o pojedinačnom ukusu, no zaključno mislim da bih radije odgledao solidnu priču i likove kroz dvadesetak i nešto epizoda i kraj, nego doživio da mi se super serija ogadi jer su je počeli razvlačit ko staru žvakaću radi još kojeg ‘dolara’.

  • Pitanje je malo čudno postavljeno, kad vidim “kvaliteta ili kvantiteta” automatski bi glasala za kvalitetu, ali…

    Ovisi o vrsti seriji… Neke serije jednostavno traže da imaju zaokružen i smislen kraj, i da ne traju baš predugo – npr. Game of Thrones, LOST, pa čak i meni mrska Battlestar Galactica – to su mi najbolji primjeri takvih serija. I kod njih trajanje ovisi o radnji. Npr. za Game of Thrones bi bilo prerano da završi u dvije sezone, kad se tek prava radnja počinje odvijat… Ali takve serije također pitaju za kraj u pravo vrijeme, da se ne oduže previše. Da li je to 2, 3, 5 ili i više sezona, ovisi o seriji.

    S druge strane, neke serije, naročito neke odvjetničke i kriminalistiške, pa i dosta humorističnih ne pita baš takav zaokružen kraj, i one se mogu i dosta odužit… Kod takvih serija ja ipak volim radije da mi omiljena serija traje malo dulje. Čak i da možda mrvicu izgubi na kvaliteti, nego da završi na samom vrhuncu, u recimo, 2 ili 3 sezone. Ovisno o seriji i kvaliteti, to može bit npr. 5-7 sezona. Puno dulje, bi bilo vjerojatno previše. Ali ipak volim da to traje malo dulje, pa čak i da malo izbugi kvalitetu, jer onda mi nekako serija manje fali, i manje mi je žao što je završila. Naravno, ne smije se ni previše odužit, tako da se kvaliteta skroz sroza.

    (Btw. znam da ovdje nije popularan, ali True Blood je imao 5. sezonu puuuno bolju i zanimljiviju od prethodnih. :D I jedva čekam još. :D)

Odgovori

Serijala je online magazin posvećen aktualnim i popularnim televizijskim serijama, kritici i novostima.

© 2009-2023 Serijala.com, sva prava pridržana

ISSN 2459-5861